Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

İZMİR ZAMAN MAKİNESİ NFT KOLEKSİYONU

Makinesi

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından 2019 yılında çalışmaları başlatılan İzmir Zaman Makinesi Projesi, NFT koleksiyonuna dönüştü.

Hayatımızın içine bir fotoğraf kadar kolay giren NFT’ler, çok yönlü bir yapıya sahip. Öyle ki, müzikten sokağa, sokaktan dijitale birçok alanda sanat eseri aracı olarak işlevi bulunuyor. İzmir Zaman Makinası eserinin 99 parçalık bir NFT koleksiyonuna dönüşmesi de bunu kanıtlar nitelikte.

İzmir Zaman Makinası NFT’leri Tarih ve Teknolojinin Harmanı

İzmir Zaman Makinası NFT koleksiyonu, prehistorya, klasik arkeoloji, sanat tarihi gibi çeşitli bilim dallarıyla bir araya gelen teknolojinin bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünün ülkemizde ilk kez bir kamu tarafından hazırlanmış olması, dünyada ilk ve tek şehir NFT koleksiyonu olması gibi özellikleri bulunuyor.
Tarihin, üç boyutlu modelleme, web geliştirme, sanal gerçeklik ile birleştiği projenin amacı; İzmir’in binlerce yıllık arkeolojik ve tarihi mirasını akademik veriler ışığında, üç boyutlu olarak ayağa kaldırmak. Ayrıca, bu içeriği güncel web teknolojilerini kullanarak internete aktararak ziyaretçilere teknoloji tabanlı bir deneyim yaşatabilmek.
99 parçadan oluşan koleksiyon Ağustos ayı başında (2 Ağustos 2022) kripto varlık borsalarında işleme açıldı. Video NFT olarak işlem gören en özel parçası olan İzmir Saat Kulesi ise müzayede aracılığıyla satılacak ve İzmir’in Kurtuluş Günü olan 9 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek açık artırma yoluyla satışı gerçekleşecek.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video