Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

CityDAO, YENİ PARSELİ İÇİN İZMİR’İ DEĞERLENDİRİYOR

CityDAO

CityDAO topluluk yöneticisi ile yaptığımız röportajda CityDAO’nun İzmir dahil olmak üzere Parsel 1 planlarını, Türkiye topluluğunu ve yeni hibe programını konuştuk. 

"CityDAO nedir? NFT ile gerçek hayatta arsa sahiplenmek mümkün mü?" başlıklı yazımızda NFT'ler üzerinden arsa kullanımı üzerine odaklanan CityDAO'nun, üyelerini bu parseller üzerinde söz sahibi yapmaya hazırlandığını sizlere aktarmıştık. CityDAO topluluk yöneticisi ile yaptığımız röportajda CityDAO'nun İzmir dahil olmak üzere Parsel 1 planlarını, Türkiye topluluğunu ve yeni hibe programını konuştuk. 
Hatırlarsanız CityDAO ilk parseli olan Parsel 0, Wyoming'de konumlanıyordu. CityDAO'nun Discord sunucusunda paylaşılan bilgilere göre ekip, ikinci parseli Parsel 1 için İzmir'i de değerlendiriyor.  Topluluk yöneticisine CityDAO'nun İzmir ve Parsel 1 kapsamındaki planlarını sorduğumuzda ekibin vizyonunun Ethereum blok zincirinde geleceğin şehrini kurmak olduğunu belirtiyor. 
Lokasyonda inşa edilmesi planlanan CityDAO elçiliği, eğitim ve etkinlik merkezi, DAO tarafından yönetilen bir kasaba, otel, tarım alanı / çiftlik olmak üzere 5 farklı kurgu üzerinde çalışılıyor: 

CityDAO olarak başladığımız deneysel yolculuğumuzda bugüne kadar geçen sürede birçok gelişmeye imza attık. Parsel 0 ile Wyoming’de başlayan maceramızda bugün Parsel 1’i konuşmaya başladık. Vizyonumuz Ethereum blok zincirinde geleceğin şehrini kurmak ve biz de bu vizyon doğrultusunda çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Parsel 1 için İzmir de dahil olmak üzere farklı lokasyonlar için araştırmalarımız sürmektedir. Parsel 1 ile özellikle şehirleşme yolunda ilk adımı atacağımız için seçim konusunda titizlikle çalışıyoruz. Legal ve Real Estate Guild’lerinin aktif olarak rol aldığı bu prosesi tüm DAO vatandaşları olarak yakından takip ediyor ve projeye katkı sağlıyoruz.

Parsel 1 için CityDAO NFT’lerine sahip vatandaşlar arasında yapılan oylama sonucu lokasyonda inşa edilmek üzere öncelikle 5 farklı kurgu üzerinde yoğunlaştık. Bunları CityDAO elçiliği, eğitim ve event merkezi, DAO tarafından yönetilen bir kasaba, otel, tarım alanı / çiftlik olarak özetleyebiliriz. Tüm bu kurgular arasından vizyonumuza bizi ulaştıracak versiyonlara odaklanıp, lokasyon seçimini de göz önüne alarak yolumuza devam edeceğiz. 

CityDAO’nun NFT sistemi nasıl çalışıyor? 

Topluluk yöneticisi, Parsel 0 ve Vatandaş NFT'leri arasındaki farkları paylaştı. Vatandaşlar, DAO çapında yönetim, proje, gelecekteki Parsel lansmanları gibi konularda söz sahibi oluyor, Parsel NFT'lerine sahip olanlar ise sadece Parsel hakkında karar süreçlerine katkıda bulunabiliyor. 

Tüm bunlara ek olarak CityDAO’nun mevcut NFT sisteminden bahsetmek faydalı olacaktır. Şu an vatandaşlık NFT’lerine ek olarak Parsel 0 NFT’lerimiz de blok zincirinde yerini almıştır. Snapshot döneminde vatandaşlık NFT’lerine sahip olanlar, ek bir ücret ödemeden Parsel 0 NFT’lerini mint’lediler. Bu arada mint’leme süreci Temmuz 1’e kadar devam edecektir. 

Çok sorulan sorulardan birisi de aslında vatandaşlık NFT’leri ile Parsel NFT’leri arasındaki farkın ne olduğu. Bu konuyu basitçe şu şekilde görebiliriz ; vatandaşlık NFT’sine sahip olanlar DAO çapında yönetim, proje, gelecekteki Parsel lansmanları gibi büyük çerçevede aktivitelere katılırken, Parsel NFT’lerine sahip olanlar ise sadece o Parsel ile ilgili konularda söz hakkına sahip oluyorlar. 

İlk arazinin Wyoming'de olmasının sebebinin, Wyoming eyaletinin 2021 yılında çıkarttığı DAO kanunu olduğunu hatırlatalım. Söz konusu kanuna göre, LLC şirketlerinin DAO yönetimleri yasal olarak tanınıyor. Bu noktada CityDAO'nun İzmir'de nasıl bir regülasyondan destek alabileceğini sorduk. 
CityDAO topluluk yöneticisi, ABD'deki eyaletlerin, regülasyonlarla DAO'ları desteklemesinin yaygınlaştığını dile getirdi. İzmir özelinde ise şirket yapısı üzerinde Legal Guild’in çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. 

Wyoming’in DAO’ları tanıması aslında CityDAO projesinin fitilini ateşleyen ilk kıvılcım olmuştu. Yakın zamanda Wyoming’i Tenessee’de takip etti ve DAO’ları Amerika’da tanıyan ikinci eyalet oldu. Biz Amerika ile beraber diğer coğrafyalarda da bu gibi gelişmelerin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. İzmir özelinde Amerika’daki limited şirket ile mi devam edileceği veya lokal bir şirket mi açılması gerektiği konusunda Legal Guild’imiz çalışmaktadır. Buradaki odak noktamız CityDAO projesi ve topluluğu için en efektif yolun bulunması ve bu yönde süreci devam ettirmek olacaktır. 

CityDAO Türkiye Topluluğu, Çin’den sonra en kalabalık ve en aktif topluluk

Türkiye'deki CityDAO topluluğunun büyüklüğünü sorduğumuzda Çin'deki CityDAO topluluğundan sonra en kalabalık ve aktif topluluk olduğunu öğreniyoruz. 

CityDAO topluluğu merkez olarak Amerika’da başlayan bir proje olmak ile birlikte yolculuğumuza uluslararası bir topluluk olarak devam etmekteyiz. Amerika dışında Çin, Türkiye, Tayland, Nijerya, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok lokasyondan vatandaşlarımız bizimle beraber bu yolculukta yerini almış durumda. Türk Topluluğu olarak da Çin’den sonra en kalabalık ve en aktif topluluk olarak göze çarpıyoruz. Projenin son dönemlerde lokal çalışmalara ağırlık vermesi ile beraber daha fazla Türk vatandaşlarımızın da bize katılacağından şüphemiz yok. 

CityDAO yakın zamanda 20 bin dolarlık yeni bir hibe programı duyurdu. CityDAO topluluk yöneticisi hibeden web3 tarafındaki proje sahiplerinin faydalanabileceğini aktarıyor: 

CityDAO olarak birçok alanda faaliyet göstermek ve web3 tarafında öncü projelere imza atmak hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bunu desteklemek adına, özellikle web3 tarafında proje sahipleri ile ortak çalışmalar yapmak ve onlara destek olmak istiyoruz. Mevcut Guild yapımızın içinde yer alan Grants Guild’inin kuruluş amacı tamamen bu sebepten kaynaklanmaktadır. 

Hali hazırda projesi olan kişi veya takımların finansal özgürlük sebebi ile hayata geçiremedikleri projelere süreç boyunca destek olmak istiyoruz. Sınırlama yapmamak ile birlikte, biz bu dönemde birkaç Üniversitenin blok zincir toplulukları ile iletişime geçtik ve onlardan başvuruları almaya başladık. Proje başına minimum destek miktarı bulunmamakla birlikte maksimum 20.000 dolarlık bir hibe ile çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Proje sahipleri, projeleri hakkında internet sitemizden dolduracakları başvuru formu ile beraber sürece katılabilirler ve gelişmeleri discord kanalımızdan takip edebilirler. 

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video