Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

METAVERSE’TE CİNSEL İSTİSMARA HAPİS CEZASI

cezası

Güney Kore’de kandırdığı 18 yaş altındaki gençler hakkında cinsel içerikler üreten bir kişiye 4 yıl hapis cezası verildi. Suçlunun gençlerle bir metaverse platformunda buluştuğu ve 30 olan yaşını saklamak için de bir avatar kullandığı belirtildi.

Teknolojik gelişim ve üretim açısından dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan ve metaverse konusundaki yatırımları ve geliştirmeleriyle bilinen Güney Kore’de “metaverse’te cinsel istismar” olayı yaşandı. Ülke medyasına yansıyan haberlere göre, 30 yaşındaki bir Güney Koreli, Aralık ayından Mart ayına kadar geçen süreçte 18 yaş altındaki kişilerin özel görüntülerini ve videolarını topladı.
Mağdur olan gençlerle bir metaverse platformunda buluşan ve kimliği açıklanmayan bu kişi kendi yaşını saklamak için de bir avatar kullandı. Kurbanların ilgisini çekmek için onlara platform üzerinden birçok hediye gönderen suçlunun ilgili görüntü ve içerikleri paylaşamadığı da belirtildi.
Hapis cezasının yanı sıra 30 yaşındaki suçlu toplamda 80 saate varan tedavi programlarına da katılmak zorunda kalacak ve ayrıca 7 yıl boyunca gençler ve engellilerin olduğu kurumlarda da çalışamayacak.
Hatırlanacağı üzere kısa süre önce de Güney Kore’de Bilim Bakanlığı “metaverse’te ahlaki kurallar” adı altında özellikle gençleri koruyucu bir prensipler bütünü yayımlamıştı.
Demokrat parti milletvekili Shin Hyun-young da, metaverse’teki cinsel istismar ve saldırılara dikkat çekmiş ve bunların önlenmesini talep etmişti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video