Nisan 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

HYUNDAI’DEN DİKKAT ÇEKEN METAVERSE HAMLESİ

Hyundai

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin son patent başvurusuyla ilgili detaylar, şirketin metaverse sektörünün derinliklerine daldığını ortaya koyuyor.

Ticari marka avukatı Mike Kondoudis’in attığı yakın tarihli bir tweet’ine göre, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, metaverse'ün derinliklerine daldı.

Hyundai’den Metaverse Çıkarması

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin son ticari marka başvurusuna göre, şirket değiştirilemez token (NFT) çıkarmayı ve NFT’lerle ilgili medya içerikleri sunmayı planlıyor. Şirket, ayrıca sanal gerçeklik ve simülasyonlar için giyim, ayakkabı, spor malzemeleri, başlık, gözlük, spor malzemeleri, sanat eserleri, resimler ve oyuncaklar gibi kendi sanal moda ürünlerini de çıkarmayı planlıyor.
Sanal avatar ve araba görüntüleri, sanal gerçeklik için sanal arabaları içeren indirilebilir görüntü dosyalarıyla birlikte Hyundai’nin son patent başvurusuna dahil edilmiş durumda.
Bu, Hyundai’nin NFT endüstrisine yaptığı ilk çıkarma değil. Şirket, Nisan ayında kendi NFT’lerini yayınlayarak Mercedes-Benz de dahil olmak üzere diğer küresel otomobil üreticilerinin arasına katıldı ancak topluluk temelli bir koleksiyon oluşturarak rakiplerinden bir adım daha ileri gitti. Son NFT hamlesine “metamobilite” kavramını açıklayan kısa bir film eşlik etti.

Patent Başvurularının Sayısı Hızla Artıyor

Şirketlerin metaverse ile ilgili patent başvurularının sayısı 2021’in Ekim ayından bu yana yaklaşık yüzde 380 artmış durumda. Bununla birlikte, gelişmekte olan endüstri, bir kimlik krizinin tam ortasında olabilir. Ethereum‘un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, geçen ay metaverse’ün tutarlı bir tanımının olmadığına dikkat çekerek, en popüler terimlerden birinin aslında herhangi bir özel teknolojiye atıfta bulunmadığını iddia etti. Buterin, bunun yerine metaverse’ün görünüşte sanal gerçeklik (VR), büyük veri (big data) ve artırılmış gerçekliği (AR) birleştirerek ele alındığının altını çizdi.
Öte yandan oyun ekosisteminin en önemli markaları arasında yer alan Epic Games’in başkan yardımcısı Unreal Engine’in genel müdürü Marc Petit, Mayıs ayının sonunda dikkat çeken bir açıklama yapmış ve insanların metaverse’e olan ilgilerini çoktan kaybettiğini belirtti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video