Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

YERLİ METAVERSE GELİYOR

yerli

Türk Alman Üniversitesi Kültür ve İletişim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Aykut Arıkan, yerli bir metaverse kurmak için AR-GE çalışmalarına başlandığını duyurdu.

"Metaverse" kavramı ilk kez bilim kurgu yazarı Neil Stephenson'un 1992 yılında yayımladığı Kar Kazası (Snow Crash) kitabında geçti. Daha sonra ise Meta şirketi ile popülerlik kazanarak şimdiden günlük hayatta kullanılan sözcükler arasına girmeyi başardı.
İnsan bilişinin, fiziksel çaba harcamaksızın bilgisayarlar, android cihazlar ve üç boyutlu cihazlar aracılığıyla yapay bir fiziksel ortama dahil olmasını sağlayan metaverse'ün, hayatların gelecekte gerçeklikten daha fazla sürdürüleceği bir yer olacağı düşünülüyor.
Trafikte zaman kaybı, küresel ısınma gibi sorunların çözüleceği ve insanların hologramlarıyla dünyanın her köşesine seyahat edip fiziksel etkileşim kurabileceği metaverse'te, beş duyu organı ile deneyimlenen her şeyin gerçek olacağı belirtiliyor.
Türkiye'de metaverse çalışmaları yürüten Türk Alman Üniversitesi Kültür ve İletişim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Aykut Arıkan ile Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever, Türkiye ve dünyada metaverse konusundaki vizyoner yaklaşımlardan bahsetti.

YERLİ METAVERSE OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever "Metaverse'te gerçek dünyayla kesişimin yaratılacağı, diğer evrenler arasında entegrasyonun sağlanacağı yapıların tasarlanması lazım. Biz de vizyoner yaklaşımla kendi metaverse'ümüzü oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.
Vatansever, Türkiye'de metaverse çalışmaları konusunda geç kalınmadığını belirterek, "Metaverse'te gerçek dünyayla kesişimin yaratılacağı, diğer evrenler arasında entegrasyonun sağlanacağı yapıların tasarlanması lazım. Biz de vizyoner yaklaşımla kendi metaverse'ümüzü oluşturmayı hedefliyoruz. Bu işin AR-GE'sini de Türk Alman Üniversitesi ile yapacağız." dedi.
Türk Alman Üniversitesi Kültür ve İletişim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Aykut Arıkan ise dijital dünya ile ilgili "Deepfake gibi teknolojilerle, algoritmik tasarımlarla gerçekliğin eğriltilmesi konusunda ciddi dezenformasyon potansiyeli var. Bunları öngörüsel algoritmalarla, oluşmadan takip etmek gerekiyor" uyarısında bulundu.

BİRÇOK METAVERSE ORTAYA ÇIKACAK

BİDER Başkanı Şenol Vatansever, gelecekte merkeziyetsiz ve merkezi (şirket kontrolünde) birçok metaverse'ün ortaya çıkacağını söyledi.
Vatansever, sosyal medyada birden fazla platforma girildiği gibi farklı metaverse'lere de girilebileceğini aktararak, "Hayatın içerisinde olan bankalar, kurumlar ve devletler 'metaverse'te konumlanmaya çalışıyor. 'Metaverse'te birden çok evren olacağı için kurumların, şirketlerin hangi evrenlerde neden yer almaları gerektiğiyle ilgili çalışma yapmaları gerekir. Yani, 'Çoklu Evren Çağı'. Birden fazla evren olduğu ve sayıları artacağı için 'multiverserlara'da bu evrenlerin seçim süreci önem kazanacak. Yine evrenler arasındaki entegrasyonlar ve geçiş imkanları kritik önemde olacak" dedi.
Metaverse'ün sanal, arttırılmış, karma ve genişletilmiş gerçekliğin birleşimi olarak düşünülmesi gerektiğini dile getiren Vatansever, şunları kaydetti:
"Sadece sanal ortamdan bahsetmiyoruz, gerçek dünyayla kesişimin sağlandığı bir ortam olacak. İnsanlar hologramlarıyla beraber bu dünyada da yer alabilecekler. Çevre kirliliği, müsilaj, mikroplastiklerle insanlar doğaya zarar verdi. Bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Metaverse ile insanlar, kendi ortamlarından bu dünyaya girecekleri için trafikte zaman kaybetmeyecek, enerji ve mazot tüketimi açısından avantaj yaratabilecek."

HABERİN DEVAMI…

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video