Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

DUBAI’NİN METAVERSE PLANI

metaverse

Geleceğin interneti henüz gelmedi ancak metaverse’te geliştiriliyor ve çok yakında hayatımıza girecek. Metaverse’ü erkenden benimseyenler artık katılma zamanının geldiğini söylüyor. 

Metaverse pek çokları için gizemini koruyor. Basitçe tanımlamak gerekirse metaverse, artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerinin tüm yönlerini kapsayan ve bilgisayar tarafından oluşturulan genişletilmiş gerçeklik (XR) teknolojisini ifade ediyor. Şu anda genellikle insanlar ve otomatik varlıkların etkileşime girdiği alanlardan oluşuyor.
Metaverse pazarının küresel değerinin önümüzdeki 15 yıl içinde 10 ila 30 trilyon euro'ya ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu yeni platformun muazzam değerinin farkında olan Dubai, bu alanda bir dünya lideri olmayı planlıyor.
Dubai'deki Metaverse Stratejisi sektörün ekonomiye katkısını 2030 yılına kadar 4 milyar euro'ya çıkarmayı hedefliyor. Teknoloji trendleri geliştirmekten iş fırsatları yaratmaya kadar uzanan planla ekonomisini zenginleştirmeyi amaçlıyor. 
Dubai, cerrahların performansını yüzde 230 ve mühendislerin üretkenliğini ise yüzde 30 oranında artırmaya yardımcı olabilecek metaverse teknolojilerini uygulamaya çalışıyor. Strateji kapsamında 42 bin işin sanal hale getirileceği düşünülüyor. 

Şirketlerin gözü metaverse’e çevrildi

MasterCard’ın yıllık dijital ödemeler endeksi raporu, tüketicilerin değişen zamana ayak uydurduğunu gösteriyor. 
MasterCard Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde Doğu kolunun Genel Müdürü J.K. Khalil, dijital ödemelerde yüzde 67'lik bir büyüme görüldüğünü söylüyor. Khalil, böyle bir matriks ve ekosisteme metaverse'ü eklemenin daha büyük fırsatlar yaratacağını ifade ediyor ve ekliyor: "Ortaklarımız bile metaverse hakkında bize çok fazla soru soruyor. İster fintech olsunlar, ister tüccar isterse de banka, hepsi de metaverse konusunda aynı şekilde heyecan ve merak duyuyor ve de ileriye dönük çok yapıcı tartışmalar yapıyor."
Araştırmacılara göre, 2026 yılına kadar insanların dörtte biri metaverse’te iş, alışveriş, eğitim, sosyalleşme ya da eğlence gibi amaçlarla günde en az 1 saat geçirmeye başlayacak.
Dubai merkezli Scopernia şirketi, marka ve kuruluşların Web3.0 gibi yeni teknolojileri anlamalarına ve müşterilerine ulaşmak için fırsatlardan yararlanmalarına yardımcı oluyor.
Scopernia'nın MENA Yönetici Ortağı Jeremy Denisty, metaverse'ün bugün en ilgi çekici yanının bir şeylere sahip olmanıza izin vermesi olduğunu söylüyor: "Bir şey oluşturuyor, onun sahibi oluyorsunuz. Avatarınız için bir gömlek satın alıyorsunuz. O gömleği bir başkasına da satabilirsiniz. Arsa almak istiyorsanız, satın alabiliyorsunuz. Arsanın sahibi olabilir ve sonra yeniden satabilirsiniz."
Denisty bu gerçekliğin ekonomik birimleri tamamen değiştirdiğini ifade ediyor: "Bu, yeni iş modelleri, yeni yatırım yolları, yeni iş modelleri oluşturmak için yeni yollar açıldığını gösteriyor. Tabii ki bunun için bir stratejiye ihtiyacınız var. Bu sadece senin benim gibi insanları, bireyleri etkilemiyor, aynı zamanda kuruluşları da etkiliyor. Yepyeni bir olasılıklar diyarının kapılarını açıyor."

‘Metaverse İnternet’in bir sonraki etabı niteliğinde’

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video