Mart 2, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

APPLE KARMA GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ İÇİN KENDİ METAVERSE EVRENİNİ OLUŞTURUYOR

karma

Apple’ın bir süredir karma gerçeklik başlığı ve VR/AR sistemler üzerinde çalıştığı biliniyordu. Son gelen bilgiler ise teknoloji devinin kendi metaverse sanal dünyasını inşa ettiğini gösteriyor.

Apple’ın karma gerçeklik başlığı için sona yaklaşılmış gibi duruyor. Teknoloji devi sadece bir başlık değil aynı zamanda bir ekosistem yaratmak da istiyor. Bu bağlamda gelen yeni bilgiler de Apple’ın bu çabasına ışık tutuyor. Aktarılanlara göre Apple, kendi metaverse evrenini geliştirmekte.
Şimdiye kadar Apple’ın karma gerçeklik başlığı hakkında bildiklerimiz şöyle: Başlığın kendisi muhtemelen 2000 ila 3000 dolar arasında bir fiyata sahip olacak. Bünyesinde Mac’lerde kullanılan M2 yongasının bulunması ve cihazın içine ve dışına yerleştirilmiş 10’dan fazla kamera ve sensörün olmasını bekliyoruz. Ayrıca cihazın FaceTime ve Haritalar gibi temel Apple uygulamalarının karma gerçeklik sürümlerini içerecek olan realityOS adlı yeni bir işletim sistemini çalıştıracağı da aktarılıyor. Apple’ın bu yeni işletim sisteminin kod adı Oak ve gelecek yıl kullanıma hazır olacak gibi görünüyor.
Bir diğer önemli detay ise başlığın isimlendirilmesi. Bizi takip edenler hatırlayacaktır, Apple'ın geçtiğimiz Ağustos ayında "Reality Pro" ve "Reality One" ticari marka başvurusu yaptığı ortaya çıkmıştı. Halihazırda RealityKit gibi markaları olan Apple’ın karma gerçeklik başlığı için bu isimlerden birisini veya ikisini kullanması oldukça muhtemel.

Apple kendi metaverse evrenini kuruyor

Apple’ın son birkaç ayda yaptığı işe alımlar, karma gerçeklik başlığının içeriklerle destekleneceğini gösteriyor. Apple’ın Technology Development Group (TDG) bölümüne yaptığı işe alımlar ve ilanları firmanın AR/VR alanında içerik oluşturabilecek kişileri hedefliyor. İlanlar ayrıca başlık için özel bir video akış hizmeti oluşturulacağını da işaret ediyor. Hatırlayacağınız üzere Apple, sanatçılar ve profesyonel spor ligleriyle ortaklık yapan NextVR’ı satın almıştı. Bu alandaki faaliyetler dolayısıyla yeni değil.
Apple öte yandan metaverse benzeri kendi sanal dünyası üzerinde de çalışıyor. Apple, 3 boyutlu karma gerçeklik dünyası için neler sunacak belirsiz ancak “metaverse” kelimesinin kullanılmasını beklemeyin. Öte yandan Apple, hem kendi sanal dünyası hem de karma gerçeklik başlığı için deneyimli isimleri bu çalışmaya kaydırmış durumda. Bunlar arasında mühendislik direktörü Yaniv Gür, ürün donanım şefi Dan Riccio ve Dave Scott gibi önemli isimler yer alıyor. Tüm bu kıdemli isimler Apple’ın yeni “next big thing” ürünü üzerinde çalışacak. Apple’ın "Reality Pro" veya "Reality One" adını verebileceği karma gerçeklik başlıklarının 2023 Mart döneminde seri üretime geçmesi bekleniyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video