Mart 3, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KRIPTO PARALARDAKİ DÜŞÜŞ NVIDIA’YA PATLADI

NVIDIA

Son dönemde kripto paralarda yaşanan düşüş NVIDIA’yı da olumsuz etkilemiş gibi görünüyor. Şirket ikinci çeyrekte beklentilere ulaşamadı.

En büyük ekran kartı üreticilerinden biri olan NVIDIA, geçtiğimiz son dönemlerde büyüme rakamları ile dikkat çekiyordu. Şirketin ürettiği ekran kartlarının özellikle kripto para madenciliğinde kullanılması da NVIDIA’nın gelirlerini önemli oranda artırmıştı. Kriptoda meydana gelen çöküş ise tam tersi bir etki yaratmış gibi görünüyor.

Düşen kripto para fiyatları NVIDIA’yı olumsuz etkiledi

2022 yılı ikinci çeyrek ön sonuçlarını açıkladı. 6.7 milyar dolarlık gelirle NVIDIA, geçtiğimiz yıla göre büyümeyi sürdürdü. Ancak şirket raporlarında aynı dönem için 8.1 milyar dolarlık gelir hedeflendiği görülüyor. Bu da 1.4 milyar dolarlık gelir kaybını ortaya koyuyor.
NVIDIA, yaşanan gelir kaybını oyun ürünlerine gelen beklenenden daha zayıf talebe bağlıyor. NVIDIA; Evga, MSI, Asus, Zotac, Gigabyte ve diğerleri gibi ortakların beklenenden daha az ekran kartı sattığına işaret ediyor. Satışlardaki bu düşüş kripto paralardaki değer kaybına bağlanabilir.
Kripto para madencilerinin çöküş sırasında daha az ekran kartı satın aldığı gibi ellerindeki ekran kartlarını da bu dönemde satışa çıkardıkları ifade ediliyor. NVIDIA CEO’su Jensen Huang ekran kartlarında yaşanan düşüş hakkında şu ifadeleri kullandı:

Satışları etkileyen makroekonomik koşulların devam etmesi beklentisiyle, bağlantı fiyatlarını ve envanteri ayarlamak için oyun ortaklarımızla birlikte harekete geçtik.

Bu, açıklamanın ardından hâli hazırda yıl boyunca fiyatları düşen mevcut GeForce GPU’lar için daha fazla fiyat düşüşü görebiliriz. Bazı ekran kartları henüz ilk açıklanan fiyatlarına geri dönmüş değil ancak kripto paralarda düşüşün sürmesi ile fiyatlar biraz daha geriye çekilebilir.
Buna karşılık AMD, Xbox Series S ve X ve PlayStation 5 gibi konsollar sayesinde, geçen yıl 1.3 milyar dolar olan gelirini bu çeyrekte 1.7 milyar dolara çıkarmış durumda. Nvidia da her ne kadar Nintendo Switch’e donanım sağlıyor olsa da şirket gelirleri genel olarak bilgisayar sistemlerine bağlı.
Nvidia’nın yeni nesil RTX 4000 serisi ekran kartının ise bu yıl içinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Tedarik sıkıntısı ve artan fiyatlar nedeniyle RTX 3000 beklenen satış rakamlarına ulaşamamıştı. Bu ekran kartından uzak duran bilgisayar kullanıcıları artık yeni RTX 4000 serisini bekliyor olabilir. Bu durum NVIDIA’nın satışlarını önümüzdeki dönemde olumlu etkileyecektir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video