Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 10.08.2022

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*ABD Başkanı Biden, yerli yarı iletken üretiminin artırılması ve ABD'nin konumunu Çin'e karşı güçlendirilmesi için Çip ve Bilim Yasasını imzaladı.
*Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay veren belgeleri imzaladı.
*Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, ülkesindeki savaşın Kırım'da başladığını söyledi. Zelenskiy, Savaş, Kırım'ın kurtarılmasıyla bitmeli dedi.
*ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Tayvan ziyareti sonrası ilk kez katıldığı canlı yayında Çin'in Tayvan'ı izole etmesine izin verilemeyeceğini söyledi.
*AB ülkelerinin, Rusya'dan akışın kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladıkları doğalgaz tüketimini %15 azaltma planı yürürlüğe girdi.
*ABD, Çin'in büyük tel ve kablo üreticisi Far East Cable şirketini İran'a yapılan sevkiyatlarla ilgili ABD'nin ihracat kontrollerini ihlal etmekle suçladı.
*Micron Technology, bellek üretimi için 2030'a kadar 40 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını duyurdu.
*Çin’de enflasyon %2,7 ile son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. ÜFE ise %6,1 seviyesinden %4,2 seviyesine geriledi.
*Elon Musk 6,9 milyar dolar değerinde Tesla hissesi sattı.
*İngiltere’de aşırı sıcakların yaşandığı bu günlerde ülkenin en büyük su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, başkent Londra ve çevresinde su kullanımında kısıtlama getirileceğini duyurdu.

EURUSD

Haftanın ikinci işlem gününde 1,0193 seviyesinden açılan EUR/USD paritesi, gün boyu gösterdiği kademeli artışlarıyla gün içerisinde 1,0247 seviyesini test etse de gün sonunda 1,0213 seviyesinden günü değer kazanımı ile tamamlamış bulundu. Dün ekonomik veri bakımından Euro Bölgesi için sakin geçen bir gün olmuştu fakat bugün tüm gözler ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisinde olacak. Piyasalar tarafından beklenti temmuz ayına göre enflasyonun yavaşlama göstereceği yönünde. Yıllık bazda 8,7 ve aylık bazda yüzde 0,2 artış bekleniyor. Çekirdek enflasyon ise aylık bazda 0,5 artış yönünde gözüküyor. Gelecek olan veri EUR/USD paritesini oldukça yakından ilgilendirmektedir. Beklenilenin üzerinde gelecek olan enflasyon FED’in daha agrasif sıkılaşma adımları atabileceğine yönelik beklentileri artırabilir. Ek olarak AB komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, ‘’AB genelinde doğalgaz talebini azaltmaya yönelik acil durum planımız şu anda yürürlükte’’ ifadesini kullandı ve böylelikle doğalgaz kullanımını en az yüzde 15 azaltmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca Rusya’nın AB bölgesine doğalgaz ihracatı 40 yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle yüzde 40 azaldı. Yeni günde 1,02 seviyesinden açılan EUR/USD paritesinde piyasalar, TSİ 11:00’de İtalya TÜFE verisi ve TSİ 15:30’da ABD TÜFE verisi yakından takip edilecektir. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.0295 – 1.0462 – 1.0602 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0126 – 1.0031 – 0.9950 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın üçüncü işlem gününe piyasalar yurtiçinden gelen işsizlik oranı verisi ile başladı. TÜİK’in açıklamasına göre işsizlik oranı Haziran’da yüzde 10.3 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay söz konusu veri 10.9 seviyesindeydi. Veri ayrıntılarına bakıldığında ise Haziran’da işgücüne katılma oranının yüzde 53.2 olarak gerçekleştiği görüldü. Ek olarak Haziran’da işsizlik sayısı önceki aya kıyasla 136bin kişi azaldı ve 3 milyon 541 bin seviyesine ulaştı. Diğer yandan küresel bazda piyasaların gündemi bugün ABD kanadından gelecek olan TÜFE verisinde olacak. Ülkeden gelecek olan veriyi FED’te yakından izleyecek ve Eylül ayında FED’in atabileceği adımlar hakkında ipuçları aranacak. Son olarak ülkeden gelen istihdam verisi izlenmiş ve tarım dışı istihdam beklenilenin iki katı yüksek gelmişti. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.00 – 18.15 – 18.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; 17.75 – 17.60 – 17.38 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Dün 1788 seviyesinden açılan ons altın, gün boyu gösterdiği kademeli artışlarıyla günü 1794 seviyesinden yaklaşık yüzde 0,35 değer kazanımı ile tamamladı. Dün piyasalar ABD kanadından gelen Tarım Dışı Üretkenlik verisini takip etti ve beklenilenin altında yüzde -4,6 olarak gerçekleşti. Bugün ise tüm gözler ABD TÜFE verisinde olacak. Saat 15:30’da açıklanacak olan veride, piyasalar tarafından beklenilen oran yıllık bazda yüzde 8,7 artış ve aylık bazda yüzde 0,2 yönünde aynı zamanda aylık çekirdek enflasyon beklentisi yüzde 0,5 artış yönünde olduğu gözüküyor. Bilindiği üzere 27 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında Jerome Powell, Fed’in bir noktada faizlerin hızını yavaşlatacağını söyledi ancak merkez bankasının işgücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini ve bunun talepteki yavaşlamayı dengelediğini düşündüğünü de açıkça belirtmişti. Enflasyon için ise istenilen düzeye gelene kadar sıkı para politikamız devam edecek şeklinde konuşmuştu. Bugün ise beklenilenin üzerinde gelecek olan veri piyasalarda volatiliteyi artıracaktır. Ayrıca piyasalar gelecek veri sonrası Fed’in Eylül’de atacağı adımlar hakkında ipucu arayacaktır. ABD TÜFE verisi TSİ 15:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1800 – 1815 - 1832 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1780 – 1770 - 1752 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video