Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KRIPTO PARA YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

para

Kripto para yasal düzenlemesi için çalışma yaklaşık 5 ay önce başladı. Peki kanun hazırlığında gelinen son durum ne? Yasa teklifi ne zaman Meclis’e sunulacak?

Kripto para düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Gözler AK Parti'nin üzerinde çalıştığını kanun teklifine çevrildi. Kanun teklifinin Haziran'a kadar Meclis'e sunulması bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kripto para düzenlemesi için talimat vermesinin ardından AK Parti kurmayları çalışma başlattı. Kripto para düzenlemesi için yaklaşık beş aydır çalışma yürütülüyor. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş çatısı altından pek çok kripto para uzmanı ile bir araya geldi, görüş alışverişinde bulundu. Düzenlemede olması gerekenler listelendi. 

Teklife ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da görüş bildirdi.

PEKİ KRİPTO PARA DÜZENLEMESİNDE NELER BULUNUYOR?

Teklifin ilk amacı kara paranın önlenmesi ve yatırımcının korunması. Buna göre alım ve satımlarda denetimler artırılacak. Sektördeki şirketlerde sermaye şartı aranacak. Sistemdeki şirketlere alt yapı çalışmaları için zaman tanınması ve teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımların olması da bekleniyor. Şüpheli görülen para işlemlerinde Mali Suçları Araştırma Kurulu’na yetki verileceği belirtiliyor.
Çalışma sürerken kripto para kazançlarının vergilendirilmesi yönelik ülke örnekleri de incelendi. Yeni düzenleme vergilendirme sisteminin de getirilmesi planlanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video