Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 06.04.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 12.213 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 37 kişi olduğu açıklandı.
*Hazine ve Maliye Bakanlığı, Fiyat İstikrarı Komitesi'nin 4. toplantısı dün gerçekleşti. Toplantısı sonrası açıklamada bulunan Bakan Nebati, "Bu kapsamda gıda arz güvenliğini sağlamak amacıyla yeni politikalar oluşturup fahiş fiyat artışlarına karşı tüm paydaşlarımız ile koordineli bir şekilde hareket ederek enflasyonla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz’’ dedi.
*Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya'ya enerji kaynakları için ödeme yapmaya devam eder ise o halde bazı liderlerin siyasi kaderi artık eskisi gibi gelişmeyecektir.
*AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketini açıklayarak, "Rusya’dan gelen kömüre yılda 4 milyar euro değerinde bir ithalat yasağı uygulayacağız" dedi.
*Rusya'nın gübre ihracatı için kotaları önümüzdeki kış tahıl ekimi sırasında ve bir sonraki bahar tahıl ekimi sırasında 2023 baharında devam etmeyi planladığı açıklandı.
*Peru Devlet Başkanı Castillo enflasyon protestolarına yönelik olarak alınan sokağa çıkma yasağının kaldırılacağını söyledi.

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen verilere göre Euro bölgesinde markit bileşik satın alma müdürleri endeksi Mart ayında beklentilerin bir miktar üzerinde 54.9 olarak gerçekleşirken; hizmet atın alma müdürleri endeksi verisi de yine beklentilerin bir miktar üzerinde 55.6 olarak gerçekleşti. Ardından gözler ABD kanadına çevrildi ve gelen veriye göre ABD’de ISM hizmet endeksi Mart ayında 58.3 seviyesine yükseldi. Söz konusu veri Şubat ayında 56.5 olarak gerçekleşmişti. Yeni günde ise Avrupa Merkez Bankası’ndan yetkililerin konuşmaları takip edilecek. 10:30’da ise Almanya kanadından gelecek olan IHS Markit İnşaat PMI verisi izlenecek. Akşam saatlerinde 21:00’da ise FED son gerçekleştirdiği toplantısının tutanaklarını yayımlayacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.0913 – 1.1007 – 1.1186 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0808 – 1.0703 – 1.0509 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya piyasalar yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başlamıştı. TÜİK’in açıklamasına göre Mart ayında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 61.14 olarak gerçekleşmiş; aylık bazda ise artış yüzde 5.46 olmuştu. Haftaya 14.67 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın üçüncü işlem gününe ise 14.70 seviyelerinde başlangıç yapıldı. Piyasalar yeni günde 21:00’da FOMC toplantı tutanaklarını takip edecek. FED Mart ayında gerçekleştirdiği toplantısında faiz artış yoluna gitmişti. Tutanaklar ile birlikte bu kararın ayrıntıları ve önümüzdeki günler için ipuçları aranacak. Yurtiçinden ise piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.75 – 14.85 – 15.00 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.62 – 14.50 – 14.30 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Bir ayı aşan süre önce başlayan Ukrayna – Rusya savaşı ile birlikte güvenli liman ihtiyacını karşılayan altında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmiş ve Mart ayının ilk günlerinde altın 2070 seviyelerini görmüştü. Fakat ilk şokun ardından yavaş yavaş aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altında, son günlerde FED’in atabileceği adımlar fiyatlamalarda etkili oluyor. Özellikle Rusya’ya ülkelerin yaptırımlar gerçekleştirmesi ve bu yaptırımlarını büyütebilme ihtimalleri FED’in daha şahin adımlar atabileceği beklentilerini artırıyor. Artan bu beklentiler ise altın üzerinde baskılar oluşmasına neden oluyor. Bununla birlikte yüksek enflasyondaki seyir halen devam ediyor. Bu da FED’in şahin adımlarının daha erkene ve daha agresif yapabileceği ihtimallerini artırıyor. Piyasalar haftanın üçüncü işlem gününde 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantı tutanaklarını takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1935 – 1950 – 1965 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1910 – 1890 – 1870 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video