Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para Yapay zeka

KRIPTO PARA DOLANDIRICILARININ KÂBUSU OLACAK YAPAY ZEKÂ GELİŞTİRİLDİ

yapay

Yapay zeka artık hayatımızın hemen her alanına girmeye başladı. Ancak uzmanlar, yeni geliştirdikleri bir yapay zeka modeli sayesinde kripto para dolandırıcılığını sona erdirecekler.

Kripto para birimi piyasası, son dönemlerde büyük bir ilgi görmekte. Ancak bu ilginin beraberinde getirdiği bazı olumsuzluklar da bulunuyor. Bu olumsuzlukların başında da sosyal medya üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık faaliyetleri geliyor. San Diego Eyalet Üniversitesi'nde bu konuda bir adım atıldı. Araştırmacılar, eski adıyla Twitter olan X platformunda yaygın olarak gerçekleşen kripto dolandırıcılıklarını tespit edebilen bir yapay zeka sistemi geliştirdi.
Bu yapay zeka sistemi, GiveawayScamHunter adını taşıyor. Son bir yıl içerisinde bu sistem, X platformunda 87.617 şüpheli hesap belirledi. Bu hesaplar arasından yapılan analizlerle 95.111 dolandırıcılık faaliyeti tespit edildi. Araştırma ekibi, bu dolandırıcılık faaliyetlerinin hangilerinin çekiliş dolandırıcılığı ile ilgili olduğunu belirlemek amacıyla hediye dolandırıcılıkları üzerinde yoğunlaştı. Böylelikle, yaklaşık 100.000 hediye dolandırıcılık faaliyeti ortaya çıkarıldı.

Kripto para dolandırıcılarının kabusu olacak yapay zeka geliştirildi

Bu tespitler, dolandırıcıların kullandığı web siteleri ve kripto cüzdan bilgilerini de içeriyor. Raporda, bu dolandırıcılık faaliyetlerinin sonucunda en az 365 kişinin mağdur olduğu ve bu durumun yaklaşık 872.000 dolarlık maddi zarara yol açtığı belirtildi. Yapılan bu çalışma, dolandırıcılığın boyutunu ve bu konudaki ihtiyaçları net bir şekilde ortaya koydu.
Bu gelişmeler ışığında, kripto para yatırımcılarının sosyal medya platformlarında daha dikkatli olmaları, şüpheli gördükleri hesaplardan gelen tekliflere karşı temkinli yaklaşmaları öneriliyor. GiveawayScamHunter gibi yapay zeka sistemlerinin, dolandırıcılık faaliyetlerini engellemede önemli bir role sahip olduğunu söyleyebiliriz.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video