Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

BLACKROCK’IN BITCOIN ETF BAŞVURUSU, GÖZETİMİ BİR SONRAKİ SEVİYEYE TAŞIYOR

ETF

Finans sektörünün önemli ismi BlackRock’ın spot bitcoin ETF başvurusunda bulunmasından bu yana piyasa gözlemcileri, dünyanın en büyük varlık yöneticisinin reddedilen birçok şirket arasında onay alma ihtimali olup olmadığını merak ediyor. Başvuruda yer alan şüpheli işlemlerin yetkililere bildirilmesine izin veren mekanizma, gözlemcilerin dikkatini çekiyor.

BlackRock’ın başvurusu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kararını etkilemeye yönelik, düzenlemedeki güç konumunu tersine çeviren ve düzenleyicilere ekstra veriler talep etme hakkı veren bir bilgi paylaşım anlaşması içeriyor.
İlk olarak 2017’de Winklevoss Bitcoin ETF başvurusuyla ortaya çıkan SEC’nin kripto piyasa manipülasyonunu önlemeye yönelik talep ettiği gözetim paylaşımı yeni bir konu değildir. Detaylar, “Coinbase ve NASDAQ Bilgi Paylaşım Belgesi”nde yer alır.
Ancak bu sefer söz konusu bilgiler, belirli işlemler veya trader’lar hakkında olabilir ve anlaşma, kripto borsalarını müşterinin adı ve adresi gibi kişisel bilgilere kadar verileri paylaşmaya zorlayabilir. 
Diğer bir önemli konu ise bilgi paylaşım talebinin çok spesifik olması ve bir mahkeme celbinden farklı olmaması gerektiğidir.
Konuyla alakalı ancak kimliğinin açıklanmamasını isteyen bir kişi, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şunları söylüyor: “Burada, söz konusu olacak iki ilgili arasında yapılan herhangi bir bilgi paylaşılabilir. Kripto trader’ları ise doğal olarak kendileri hakkında bilgi paylaşılmasından hoşlanmaz. Bu, genel olarak kriptonun etiğine aykırıdır. Ancak ETF’nin onaylanması için firmaların bunu yapması gerekebilir.”
Nasdaq, Coinbase ve BlackRock, CoinDesk’in yorum talebine henüz yanıt vermemiştir.

Bitcoin ETF başvurularının geçmişi

2017’ye geri dönecek olursak, SEC’nin daha önce de Bitcoin ETF’leri için önemli ölçüde düzenlenmiş bir pazar bilgi paylaşımı anlaşmasına sahip olması gerektiğini vurguladığını görüyoruz. Ancak o zamanlar firmaların bu şartı yorumlama konusunda yeterli standartlarının olmadığı da görülüyor.
Daha önce birçok kez ETF başvurusunda bulunan Bitwise Varlık Yönetimi’nin yatırım sorumlusu Matt Hougan, konuyla alakalı şunları söylüyor: “Sadece gözetim paylaşımının aksine, bir bilgi paylaşım anlaşmasının dahil edilmesi mantıklı çünkü bu, ETF’lerin düzenlenmemiş bir pazara bağlı olmadığı anlamına geliyor.”
“Sonuç olarak pull-push gerçekleşirse bunun sorumlusu yine düzenlenmiş piyasa olacak. Bu nedenle SEC, düzenlenmiş piyasanın gözetimini talep ediyor ve işlemlerde yer alan kişileri tanımlamak amacıyla bunu anlaşmanın bir parçası haline getirmek istiyor.”

Gözetim süreci

Aslında gözetim paylaşımı ve bilgi paylaşımının bir araya gelmesi, düzenleyicinin son müşterinin işlem geçmişi hakkında daha fazla bilgi talep etme yetkisine sahip olduğu hisse senedi piyasalarındaki broker'ler ve borsalar tarafından bilinen bir yapıdır.
Örneğin, bir broker’ın Nasdaq'a sipariş gönderen bir müşterisi olduğunda ve bu sipariş borsanın SMARTS gözetim sistemi tarafından şüpheli olarak görüldüğünde, broker’ın ve borsanın şüpheli faaliyet raporu (SAR) sunması gerekir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video