Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

BİTCOİN PİZZA GÜNÜ NEDİR? ŞİMDİYE KADAR SATIN ALINAN EN PAHALI PİZZA!

Ahh, yine yılın o zamanı geldi…. Bahar pamuk ipliğine bağlı, Yaz köşede ve çoğumuz Anma Günü’nün eziyetten kurtulması için gün sayıyoruz. Mayıs pek çok şeyle bilinir, ancak burada kripto ayetinde Mayıs ayını düşündüğümüzde, Bitcoin Pizza Günü’nü düşünüyoruz. 

Yılda bir kez, 22 Mayıs’ta, birçok Bitcoin meraklısı, Laszlo adlı bir adam , 10.000 Bitcoin fiyatına Papa John’s’tan dolaylı olarak iki taze pizza turtası aldığında, ilk ana Bitcoin işlemini kutluyor. Doğru okudunuz, 2010 yılında pizza yüzünden on bin Bitcoin el değiştirdi. Şimdi eski Laszlo için akıl hastanesini önermeden önce, hikayenin daha fazlası olduğunu bilmelisiniz… çok daha fazlası. 

#1 Bitcoin Pizza Günü 11 Mayıs Cumartesi

Karbonhidrat dolu bir öğüne 10 bin Bitcoin harcamanın, sadece Kara Şövalye’den Joker’in yapacağı bir şey olduğunu düşünebilirsiniz, tıpkı onun kelimenin tam anlamıyla milyonlarca doları ateşe vermesine benzer. Ancak Bitcoin Pizza Günü’nü kutlamamızın nedeni bu değil; bu Laszlo Hanyecz talihsizliği* ile ilgili değil, Bitcoin’in dijital nakit olarak ilk gerçek kelime olarak benimsenmesinden doğrudan sorumlu olduğu gerçeğiyle ilgili.

Ve turtalara harcanan bu Bitcoin miktarı şimdi yüz milyonlarca dolar değerindeyken, o zamanlar bu BTC miktarı kelimenin tam anlamıyla cep harçlığıydı. Ya da daha çok büyükbabanızın Noel için size verdiği garip, nadir ABD madeni paraları gibi – onu bile kabul edecek birini bulmalısınız!

*Birçoğu bunu bir talihsizlik olarak görse de, Laszlo satın aldığı için pişmanlık duymadığını söylüyor. Muhtemelen, zaten hiç bu kadar uzun süre dayanmazdı ve dürüst olmak gerekirse, sen de ben de olmazdık. Gerçek ol!

#2 Bitcoin Pizza Günü Başlangıçta Nasıl Düştü?

Geleneksel mesaj panoları, özellikle Reddit, Twitter, Facebook, Telegram ve Discord gibi sitelerle internette iletişim kurmanın eski bir yolu gibi görünebilir, ancak Bitcoin ve kripto hakkında konuşulacak orijinal yerlerden biri BitcoinTalk.org’du.

2010 yılında, günün adamı Laszlo Hanyecz, yukarıda gördüğünüz ve özünde birkaç Pizza için 10 bin Bitcoin ödemeye hazır olduğunu belirten gönderiyi kaleme aldı. Soğan, biber ve sosis gibi sosları sevdiğini, ancak “tuhaf balık soslarının olmadığını” içeriyor. 

Diğer kullanıcı “Jercos”, Laszlo’ya yerel olan Jacksonville Papa John’s’tan sipariş vererek Laszlo’yu mecbur bıraktı ve takası kolaylaştırdı.

Laszlo, Bitcoin ile ilk mal alıcısı olarak listelenirken, Bitcoin için ilk mal satıcısı olarak tanınan Jercos kadar etkili oldu.

#3 Jacksonville Papa John’s, BTC Olarak Ödenen İlk Pizzayı Teslim Etti

#Bitcoin Pizza Günü kutlu olsun! Gidip bir dilim almam ve Laszlo 2 pizzasını yapan @PapaJohns Jacksonville, FL lokasyonundaki tahta levhayı görmem gerekiyordu. O turtalar şimdi yarım milyar dolar değerinde. Merak etmeyin nakit ödedim. #HODL pic.twitter.com/MAq8EjOylF— JLow (@JLowy23) 18 Mayıs 2021

Jacksonville bölgesinde iseniz, Papa John’s’a uğradığınızdan ve mağazanın mal veya hizmetler için ilk Bitcoin işleminin kolaylaştırıcısı olması onuruna yapılan plaketi gördüğünüzden emin olun.

Bu Twitter kullanıcısı, tabelanın fotoğrafını çekti ve hatta bir dilim aldı ve bize nakit ödediğini (Bitcoin değil) bildireceğinden emindi.

Söz konusu Papa John’s, Florida Jacksonville’deki Atlantic Boulevard’da bulunuyor.

#4 Bitcoin Pizza Gününü Seviyoruz

Tanınmış Bitcoin hayranı ve girişimci “Pomp”, bir adım öteye gitmeye karar verdi ve tweet’i 5.000 beğeni alırsa, NYC’ye uçacağını ve kripto tatili onuruna büyük bir pizza partisi vereceğini ilan etti.

Bu yazının yazıldığı sırada, tweet eşiği ve ardından bazılarını geçti. Pomp’a susma ya da susma zamanı. (Bunun için iyi olduğunu biliyoruz!)

NYC bölgesindeyseniz, akışını takip edin ve Bitcoin ve Laszlo onuruna ücretsiz bir dilim için uğrayın!

#5 Laszlo Twitter’da

Laszlo teknik olarak sosyal medyada yer alırken pek aktif görünmüyor. Twitter hesabında üç yılda üç tweet var ve kimsenin biraz utangaç olduğu için onu suçlayabileceğini sanmıyorum.

Bununla birlikte, kendisine bağış yapmak isteyen herkes için “şimdi fakir” olduğunu belirterek bir BTC adresi listeliyor. 

Blok zincirini kontrol ettik ve bu tarihe kadar Laszlo bağış adresine 0.201 Bitcoin almış görünüyor. Kesinlikle yüz milyonlarca olmasa da, Laszlo’nun iyi durumda olduğunu umuyoruz.

Laszlo, sizi ve Bitcoin’in dijital nakit olarak ilk yaygın kullanımına yol açan korkusuz eylemlerinizi selamlıyoruz.

Senin şerefine birkaç turta ısmarlayacağız ve onları senin ve Bitcoin’in şerefine yiyeceğiz… om nom nom.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video