Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 21.04.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 3.668 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 18 kişi olduğu açıklandı.
*Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda küresel enflasyonist baskılar ve emtia fiyatlarındaki gelişmeler ışığında olumsuz yayılmalar ile toparlanmaya yönelik risklere karşın beraber hareket etmenin önemini vurguladıklarını bildirdi.
*Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 ve F-35 krizinde herhangi bir çözümün söz konusu olup olmadığına ilişkin, "Bu yaklaşım devam ederse şimdi olmasa bile önümüzdeki süreçte gelebileceğine inanıyorum." dedi.
*ABD Başkanı Biden: ABD'de artan fiyatların sorumlusu Covid – 19 ve Putin.
*Pentagon: Rusya kıtalararası balistik füze denemesi yapacağını ABD'ye bildirdi.
*AB Konseyi Başkanı Michel, AB'nin Rusya'ya karşı petrol ve doğalgaz ambargosunu er ya da geç uygulayacağından emin olduğunu söyledi.
*Fed'in Bej Kitabı enflasyonist baskıların güçlü kalmaya devam ettiğini ortaya koydu.
*Fed Finansal İstikrar Bölümü kıdemli ekonomisti Altınoğlu: KKM gibi uygulamalar enflasyonu orta vadede daha da körükleyebilir.
*G7 Maliye Bakanları Ukrayna'ya 24 milyar doları aşkın yardım sözü verdi.
*Dünya Sağlık Örgütü, hastaneye kaldırılma riski olanlar için Pzifer'ın Covid – 19 ilacını tavsiye etti.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre Euro bölgesinde sanayi üretimi, Şubat ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0.7 oranında yükselme gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise artış yüzde 2 olarak gerçekleşti. Şubat ayında Kovid19 tedbirlerinin kalkması bü yükselişteki başlıca unsurlar arasında yer aldı. Diğer yandan ECB kanadında yönetim konseyi üyesi olan Martins Kazaks’ın para politikası hakkındaki açıklamaları takip edildi. Kazaks; merkez bankasının enflasyondaki riskler sebebiyle en erken Temmuz’da faiz artış adımı yapması gerektiğini belirtti. Dolar kanadında ise FED’in açıkladığı Bej Kitap takip edildi. Buna göre FED, enflasyonist baskıların devam ettiğini, büyümeye yönelik görünümde ise jeopolitik ve artan fiyatların yarattığı belirsizliklerin büyümeye yönelik görünümü gölgelediği belirtildi. Yeni günde TSİ 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. 20:00’da ise ECB Başkanı Lagarde’ın konuşma yapması bekleniyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.08705 – 1.09414 – 1.10491 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.07586 – 1.07071 – 1.06271 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftaya 14.60 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde sınırlı yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın dördüncü işlem gününe haftaya başlangıç seviyesinin bir miktar üzerinde fiyatlanma hareketleri ile başlayan paritede piyasalar yeni günde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriyi takip edecek. 10:00’da açıklanacak olan Tüketici Güveni verisi TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise 15:30’da ABD’de açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi izlenecek. 18:00 ve 20:00’da ise FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Haftanın dördüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.70 – 14.75 – 14.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 14.60 – 14.50 – 14.41 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Pazartesi günü son beş haftanın zirvesine ulaşan ons altın, Salı ve Çarşamba günü sert düşüşler yaşadı ve 1998 seviyelerinden 1940 seviyelerine kadar düşüşler gerçekleştirdi. Bu düşüşte etkili olan nedenler arasında Fed’in şahinvari açıklamaları, faiz artışının 50 baz puan artırılmasının önü açılması ve hatta 75 baz puan artışın imkansız olmadığı açıklamaları, dolar endeksinin güçlenmesine sebep olurken, ons altını baskıladı. Küresel belirsizlik, artan enflasyon ve savaşın giderek sertleşmesi piyasalarda güvenli liman taleplerini zaman zaman artırıyor, bununla birlikte FED kanadından gelen açıklamalar dengelenmeyi sağlıyor. Bugün 1956 seviyesinden açılan altın yönünü uluslararası haber akışları ve savaşın seyrinden alacaktır. Bugün ekonomik takvimde yoğun bir gün yatırımcıları bekliyor. TSİ 15:30’da İşsizlik Haklarından yararlanma başvuruları verisi ve Philadelphia Fed İmalat endeksi, TSİ 18:00 ve 20:00’de Fed Başkanı Powell’ın konuşması piyasalar tarafından yakından takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1965 – 1980 – 1998 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1940 – 1928 – 1915 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video