Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

21 YAŞINDAKİ GENÇ RUHUNU NFT OLARAK SATTI

Lahey

Hollanda’nın Lahey kentinde sanat eğitimine devam eden 21 yaşındaki bir genç “ruhunu” NFT olarak sattı. Sanat öğrencisinin ruhu yalnızca 377 dolara gitti.

Stijn van Schaik, NFT'nin satışını OpenSea adlı dijital pazarda gerçekleştirdi. Schaik'in OpenSea'deki sayfasında şu ifadeler yer alıyor: "Merhaba insan, profilime hoşgeldin. Burada ruhumu satıyorum. Hâlâ ona sahipken bana veya ruhuma dair herhangi bir şey sormaktan çekinme."
Kendisine "Stinus" diyen Stijn bu girişimi için bir de internet sitesi açtı. Sitede ruhun hangi şekillerde kullanılabileceğini belirten bir sözleşme yer alıyor. Ruhu satın alan kişinin yapabilecekleri arasında şunlar var:
Söz konusu ruhun sahibi olduğunu iddia etmek.
Ruhun herhangi bir nedenle bir kişi veya kuruma tamamen veya kısmen devredilmesi.
Onu tamamen veya kısmen bir tanrıya veya manevi bir varlığa kurban etmek.
Ruhun değerini, miktarını veya özünü azaltacak veya daha büyük bir bütüne dahil edecek bir amaç için kullanılması.
Sözleşmede "bazı inanç sistemlerinde yaygın olarak tanımlandığı gibi Stinus'un 'ruhunun' bağımsız biçimde var olmaması durumunda" ya da "bu inancın gerçekliği yansıtması halinde de" sözleşmenin geçerliliğini koruyacağı belirtiliyor.
21 yaşındaki öğrenci 9 sayfalık sözleşmeyi yazar Liminal Warmth'la birlikte hazırladı. Stijn, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinin farklı biçimlerini tanıtmak istediğini söylüyor. Crypto Insiders'a göre "ruh" Ethereum'la uyumlu Polygon platformunda çıkarıldı.
0,15 ETH ya da 377 dolara satılan NFT'nin şu anki değeri 1040 ETH ya da 3 milyon 672 bin dolar.
Ocak 2022'de Endonezyalı bir başka üniversite öğrencisi Sultan Gustaf el Gozali, 5 yıl boyunca çektiği selfie'leri NFT'ye olarak satışa çıkarmıştı. Gozali satıştan 1 milyon dolar kazanmıştı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video