Nisan 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 05.08.2022

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*ABD, maymun çiçeği salgınını halk sağlığı acil durumu ilan etti.
*ABD Başkanı Biden, enflasyonun düşürülmesine yönelik yasa tasarısının geçirilmesi için Kongreye çağrıda bulundu.
*Milli Savunma Bakanı Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddesi yüklü gemilerden üçünün bugün seyre başlamasının planlandığını açıkladı.
*İptal edilen KPSS sınavı sonrasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: KPSS sonucu geçerlilik süresi bir sonraki KPSS ile birlikte son iki yılın KPSS sonuçlarını da kapsayacak şekilde uygulanacak, herhangi bir hak kaybına neden olunmayacaktır.
*Cleveland Fed Başkanı Mester, politika yapıcılarının sıkı para politikasından vazgeçebileceklerini hissetmeden önce, birkaç aylık enflasyonun Fed’in %2 hedefine geri döndüğünü görmesi gerektiğini yineledi.
*Rusya'nın doğal gaz arzını kesmeye başlamasıyla gaz tüketimlerini düşürmeyi planlayan Avrupa Birliği ülkelerinde kömür tüketiminin bu yıl %7 artması bekleniyor.

EURUSD

Hafta başı 1,0212 seviyesinden başlayan EUR/USD paritesi, haftanın son işlem gününde, haftaya başlangıç seviyesinin bir miktar üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Dün 1,0158 seviyesinden açılan EUR/USD paritesi, gün boyu izlediği seyirde yüzde 0,86 değer kazanımı yaşayarak günü, 1,0245 seviyesinden tamamladı. Dün piyasalar AMB’nin kendi sitesi üzerinden yayınladığı Aylık Rapor verisini takip etti. Özetle raporda, enflasyon istenmeyen bir şekilde yüksek olmaya devam ediyor ve bir süre Yönetim Konseyi’nin hedefinin üzerinde kalması bekleniyor denildi. Ayrıca en son veriler büyümede yavaşlamaya işaret ederek, 2022’nin ikinci yarısı ve sonrası için görünümü bulanıklaştırıyor. Ek olarak Yönetim Konseyi, orta vadede enflasyonun yüzde 2 hedefinde istikrar kazanmasını sağlamak için tüm araçlarını yetkisi dahilinde ayarlamaya hazırdır denildi. Bugün gözler ABD kanadında gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinde olacak. FED’in de yakından takip ettiği veri ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.0295 – 1.0462 – 1.0602 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.0126 – 1.0031 – 0.9950 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftaya 17.90 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile hafta içerisinde 18 seviyelerinin üstü test edildi. Haftanın son işlem gününde ise parite 18 seviyesinin bir miktar altında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Haftanın son işlem gününde küresel bazda piyasaların gözü ABD kanadında olacak. ABD kanadında TSİ 15:30’da açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. FED’in yakından takip edeceği bu veri ile birlikte Eylül ayında sıkılaşma adına atılabilecek adımlar hakkında ipuçları aranacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 18.00 – 18.15 – 18.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; 17.75 – 17.60 – 17.38 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftaya 1764 seviyesinden başlayan ons altın, hafta boyu gösterdiği kademeli yükselişleriyle, haftanın son işlem gününde haftaya başlangıç seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Dün 1764 seviyesinden açılan değerli metal, günü 1791 seviyesinden tamamlayarak, yüzde 1,50’nin üzerinde artış sergiledi. Dün piyasalar ABD kanadından gelen İşsizlik maaşı başvurularını ve dış ticaret açığı verilerini takip etti. İşsizlik başvuruları 260K seviyesinde gelerek Kasım’dan beri en yüksek seviyeye yakın seyrediyor. ABD Dış Ticaret Açığı ise yılın başından beri en düşük seviyesine geldi. İhracatın yüzde 1,7 artması ve ithalatın yüzde 0,3 düşmesiyle Dış Ticaret Açığı 79,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. ABD Merkez Bankası New York, küresel tedarik zincirleri üzerindeki baskının Temmuz ayında, önceki yılın ocak ayına göre en düşük seviyeye gerilediğini bildirdi. Ayrıca Fed Üyesi Mester dün verdiği demeçte, gelecek olan ekonomik verilere göre eylül ayı faiz oranlarını belirleyeceklerini söyledi ve enflasyon yüzde 2 hedefine geldiğinde faiz indirimleri gerçekleşebilir dedi. Bugün gözler altın yatırımcıları açısından önemini koruyan ve ABD’nin Eylül ayı için uygulayacağı faiz politikası için bir o kadar çok öneme sahip olan Tarım Dışı İstihdam verisinde olacak ve beklenilenin altında gelecek olan veri resesyon endişesini daha da artıracaktır. bu durum değerli metalde talep yaratabilir. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Veri ile küresel bazda sert hareketlenmeler yaşanabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1807 – 1825 - 1840 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1785 – 1773 - 1755 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video