Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Teknoloji

FELÇLİ BİR HASTAYI YENİ TEKNOLOJİ KONUŞTURDU

Felçli

Teknoloji, ABD’de felçli bir hastanın beyin sinyalleriyle konuşmasını sağladı. Felçli kadın, bir avatar kullanarak artık rahatça iletişim kurabiliyor.

Felç geçiren kişilerin rahatça iletişim kurmasını sağlayacak yeni teknolojiler, ilk kez felçli bir kadını bir avatar kullanarak konuşturmayı başardı. Günümüze dek felç geçiren kişiler genellikle oldukça yavaş ve robotik bir ses üreten sentezleyiciler aracılığıyla iletişim kurabiliyordu. Bu, doğal bir iletişim kanalından uzak, duyguların aktarılmakta zorlanıldığı bir iletişim şekliydi. Söz konusu sistemlerde göz hareketi gibi veriler kullanılıyordu. 

SENSÖR İLE YAPILDI

Ancak bu durum günümüzde tamamen değişmek üzere. ABD’nin California San Francisco Üniversitesi’nde (UCSF) yapılan çalışmalar sonucu, felçli bir hasta olan Ann Johnson, doğrudan beyin sinyalleriyle rahatça iletişim kurabildi. Beyne yerleştirilen küçük bir sensör, kişinin konuşmayla birlikte tüm yüz mimikleri ve gülümsemelerini dahi algılıyor ve dijital bir avatara yansıtıyor. Sadece bir kağıt inceliğindeki sensör, 253 elektrod barındırıyor.

KAZA NEDENİYLE HAYATI KARARMIŞTI

Bir öğretmen ve voleybol koçu olan Ann Johnson, 18 yıl önce geçirdiği kaza nedeniyle felçli kaldı. Ann öğretmen bu nedenle konuşamıyor, yazamıyor ve iletişim kuramıyordu. Şimdi yeni teknolojiyle iletişim kuruyor. Yeni teknolojinin daha da geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması umut ediliyor. Önümüzdeki yıllarda, cihazın kablosuz olarak geliştirilebileceği tahmin ediliyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video