Nisan 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 30.08.2022

GÜNDEM

Haftanın İkinci İşlem Gününde Piyasalar

Geçtiğimiz hafta Jackson Hole Sempozyumu’nda açıklamalarda bulunan FED Başkanı Powell ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça yükselmişti. Yeni hafta ile birlikte piyasalar bir miktar daha sakin bir günü geride bıraktı. Haftanın ikinci işlem gününde ise 17:00’da ABD kanadından gelecek olan CB tüketici güveni ve İş İmkanları Personel Değişim Oranı verileri küresel bazda dolar endeksinde hareketliliği artırabilir. Haftaya genel olarak baktığımızda ise Çarşamba günü euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi ve Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi haftanın öne çıkan ekonomik verileri olarak dikkat çekiyor. Her iki veri ile birlikte ECB ve FED’in atabileceği olası adımlar hakkında ipuçları aranacak.

EURUSD

Yeni haftaya 0,99 seviyesinden başlangıç yapan EUR/USD paritesi gün boyu izlediği seyirde günü başlangıç fiyatının yakınlarında 0,99 seviyesinden tamamladı. Piyasalar haftanın ilk işlem gününde sakin bir gün geçirdi ve bu hafta gözler Euro Bölgesi için TÜFE verisine çevrildi. Avrupa’da enerji krizi büyümeye devam ediyor. Bilindiği üzere Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla Rusya’ya yaptırımlar uygulayan AB devletleri ham petrol ve doğalgaz ithalatını yasaklamıştı ve bu durum AB’de enerji tedarik etmede sıkıntılara yol açtı. Diğer yandan AMB yetkilileri Jackson Hole sempozyumunda faiz artışı sinyalleri verdi. Yükselen enflasyon endişesi ve Euro’nun değer kaybetmesi aynı zamanda ABD’nin sıkılaştırıcı politikası, AMB’nin Eylül ayı için 50 baz puanlık hatta 75 baz puan faiz artışı sinyallerini piyasaya verdi. AMB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, merkez bankalarının kamuoyunun güvenini kaybetme riski ile karşı karşıya olduklarını savundu ve ekonomilerini resesyona soksa bile enflasyon ile mücadele için faiz artırmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi. Yeni güne 0,99 seviyesinden başlayan EUR/USD paritesinde piyasalar, TSİ 15:00’de Almanya TÜFE verisi ve TSİ 17:00’de ABD kanadından gelecek olan Tüketici Güveni  yakından takip edilecektir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.0089 – 1.0253 – 1.0388 seviyeleri direnç noktaları olarak; 0.9851 – 0.9628 – 0.9359 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yeni haftaya yurtiçinden gelen ekonomik veriler ile başladı. TÜİK’in açıklamasına göre Temmuz’da dış ticaret açığı yıllık bazda yüzde 147 arttı ve 10 milyar doları aştı. Böylelikle dış ticaret açığında rekor seviyeler görüldü. Takip edilen bir diğer veri ise Türkiye Ekonomik güven Endeksi idi. TÜİK’in açıklamasına göre Ağustos’ta ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 1 oranında arttı ve böylelikle 94.3 seviyesine ulaşıldı. Yeni günde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan; İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı ile CB Tüketici güveni ekonomik verilerini izleyecek. Veriler ile birlikte dolar endeksinde küresel bazda volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.25 – 18.30 – 18.35 seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.12 – 18.00 – 17.90 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftanın ilk işlem gününde 1735 seviyesinden açılan ons altın, gün boyu izlediği seyirde gün içerisinde 1745 seviyelerine yükselse de gün sonunda yaşadığı değer kaybıyla günü başlangıç seviyesinin bir miktar üzerinde 1737 seviyesinden günü tamamlamış bulundu. Dün piyasalar sakin bir gün geçirdi. Gözler ise bu haftanın son işlem gününde açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. Ons altını yakından ilgilendiren bu veri piyasalara yön verecektir. Bilindiği üzere Jackson Hole sempozyumunda Powell, Eylül ayı için faiz artışının gelecek verilere bağlı olduğunu belirtmişti. Gelecek olan veriler piyasaların Fed faizi için beklenti tahminlerini netleştirecektir ve aynı zamanda bu durum değerli metalin fiyatlanmasını da etkileyecektir. ABD’nin bu sıkı duruşunu devam ettirmesi değerli metalde baskılara neden oluyor. Aynı zamanda dolar endeksinin 109 seviyelerine kadar yükselmesi de değerli metali baskılayan nedenlerden olduğunu söyleyebiliriz. ABD’nin şahin duruş sergilemesi, ABD ekonomisi için resesyon ve düşük büyüme ihtimallerini artırsa da Fed duruşundan ödün vermeyerek enflasyonun düşürülmesi konusunda odakta olduğu görülüyor. Yeni güne 1736 seviyesinden başlayan sarı metalde piyasalar, TSİ 17:00’de ABD Tüketici Güveni ve İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı, TSİ 18:00’de FOMC üyesi Williams’ın konuşması yakından takip edilecektir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1745 – 1755 - 1765 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1720 – 1710 - 1700 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video