Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 25.03.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 16.894 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 77 kişi olduğu açıklandı.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan: Savunma sanayimizin önüne bizzat bazı müttefiklerimiz tarafından konan kısıtlamaların artık kaldırılması ortak menfaatimizedir. Müttefikler arasında gizli – açık ambargoların bırakın uygulanmasını, gündeme dahi gelmemesi gerekir. Bu konudaki beklentilerimizi liderlerle paylaştım.
*Erdoğan: Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce sona erdirilmesine yönelik iki ülkeyle yoğun temas halindeyiz.
*ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna'da kimyasal silah kullanması durumunda karşılık vereceklerini ve bu karşılığın da kimyasal silahın kullanım şekline bağlı olacağını söyledi.
*Biden: Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonucunda dünya gıda kıtlığı yaşayacak
*G7, Rusya’yı nükleer silah konusunda uyardı.
*AB liderleri Rusya'ya savaş suçlarını derhal durdurma çağrısı yaptı. Zirvede Ukrayna'nın AB üyeliğine destek vurgusu da yapıldı.
*Petrol fiyatlarında Avrupa Birliği liderlerinin Rusya'ya yönelik petrol ambargosu kararından kaçınmalarının etkisiyle yatay seyirde.
*İngiltere'de otomobil üretimi 2009'dan bu yana en zayıf Şubat'ı yaşadı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen verilere göre Euro bölgesinde imalat sektörü PMI endeksi Mart ayında 57 seviyesinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 56 seviyelerindeydi. Hizmet PMI verisine bakıldığında ise 54.8; bileşik PMI endeksi verisine baktığımızda ise 54.5 seviyelerinin gerçekleştiği görüldü. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen verilere göre ise öncü bileşik PMI 54.6 ile beklentileri aştı. İmalat ve hizmet PMI’ları ise sırasıyla 57.6 ve 55 olarak gerçekleşti. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite arttı. Diğer yandan küresel bazda jeopolitik gelişmeler yakından takip ediliyor. Son olarak ABD Başkanı Biden; Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kimyasal silah kullanması durumunda karşılık verileceğini ve bu karşılığında kimyasal silahın kullanım şekline bağlı olarak verileceğini belirtti. Haftaya 1.1055 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni günde 12:00’da Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisi takip edilecek.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mart ayına ilişkin para politikası kurulu toplantı tutanaklarını yayımladı. Yayımlanan tutanaklarda; para politikasında sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten liralaşma odaklı bir yaklaşım sergilenmeye devam edileceği belirtildi. Ek olarak tutanaklarda; tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiği belirtildi. Diğer yandan yine TCMB’nin açıklamasına göre 18 Mart haftasında brüt rezervler 108.7 milyar dolara geriledi. Bir önceki hafta rezervler 108.9 milyar dolardaydı. Haftanın son işlem gününde ise yurtiçinden gelen Kapasite Kullanım Oranı verisi izlendi. Buna göre Mart ayında kapasite kullanım oranı bir önceki aya kıyasla %77.3 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay veri %76.6 seviyesindeydi. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.85 – 15.00 – 15.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.63 – 14.50 – 14.30 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla artan jeopolitik riskler ve küresel belirsizlik nedeniyle Mart başında 2070 dolara çıkarak zirveleri test eden ons altın, geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Powell’ın şahin açıklamalarını takip etti. Diğer Eyalet Fed Başkanlarının da Powell’ın konuşmalarını destekleyici şahinvari ve faiz artırımı odaklı açıklamaları ardından altında aşağı yönlü baskılar arttı ve altın 1900 dolar seviyelerine kadar indi. Agresif Fed açıklamaları ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişin baskısıyla bu hafta içinde yatay seyreden ons altın fiyatları, dün itibari ile yükselişe geçti. Rusya-Ukrayna gerilimi bunun yanı sıra NATO zirvesinde buluşan Batılı liderler ve başta ABD hükümeti olmak üzere Rusya’ya karşı sert yaptırım uygulayan Batı ülkelerinin, uygulayacağı yaptırımları genişletmesi bekleniyor. Faiz politikasına karşın artan bu küresel belirsizlik nedeniyle altın güvenli bir liman özelliğini koruyor. Bu hafta yükselişle yoluna devam ons altın için günün devamında uluslararası haber akışları izlenecek. Ekonomik takvimde bugün TSİ 17:00’de ABD’de ‘’Askıdaki Konut Satışları Endeksi’’ verisi takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde 1965 – 1975 – 1990 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1950 – 1930 – 1915 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video