Mayıs 22, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 22.02.2022

Gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 85.026 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 268 kişi olduğu açıklandı.
*Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı.
*Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine sözde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinde barışın korunması talimatını verdi.
*Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararına ilişkin "Rusya'nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz." açıklamasını yaptı.
*Dışişleri Bakanlığı, son gelişmeler çerçevesinde Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını kuvvetle tavsiye etti.
*Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın sözde ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararına ilişkin "Alınan kararlarla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya'ya aittir." dedi.
*ABD, Rusya'nın "bağımsızlığını tanıdığı" Ukrayna'daki iki bölgeyle ticari faaliyetleri yasakladı.
*BM: Ukrayna-Rusya arasındaki büyük çatışma riski önlenmelidir.
*Erdoğan: (Senegal ile) 400 milyon dolar ticaret hacmi hedefine ulaştık, şimdi hedefimiz 1 milyar dolar. Bu rakama da kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.
*Rusya Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov Rusya Güvenlik Konseyi'nde açıklamalarda bulundu. Somut bir tehditle karşı karşıya olduklarını belirten Putin, Rusya'nın sorunları barışçıl yöntemlerle çözmeye çalıştığını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise "NATO ve ABD'ye taleplerimizi ilettik. NATO açık kapı politikası nedeniyle taleplerimizi reddetti. Güvenlik endişelerimiz gözardı ediliyor" dedi.
*İngiltere’de Covid-19 salgınında karantina uygulaması kaldırıldı.

EUR/USD

Haftanın ilk işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit’in açıklamasına göre Euro bölgesinde öncü imalat PMI endeksi Şubat ayında 58.4 seviyesine geriledi. Söz konusu veri Ocak ayında 58.7 seviyesindeydi. Bu da yaklaşık olarak son iki ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Hizmet sektörü PMI verisine baktığımızda ise bileşik PMI 51.1 seviyesinden 55.8 seviyesine yükseldi. Bu da son beş ayın zirvesi olarak kayıtlarda yer aldı. Diğer yandan Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’dan gelen ÜFE verisi izlendi. Buna göre Almanya’da Ocak ayında ÜFE aylık bazda yüzde 2.2 arttı. Yıllık bazda ise veri yüzde 25 ile rekor bir artış kaydetti. Aralık ayında ise ÜFE yüzde 5 ile tarihi zirvesini görmüştü. Yeni günde piyasalar Almanya kanadından gelecek olan İfo İş İklimi endeksi verisini izleyecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. EURUSD paritesi haftaya başlangıç seviyesinin bir miktar altında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13250 – 1.13929 – 1.14899 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12662 – 1.12212 – 1.11837 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USD/TRY

Piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelen yabancı turist girişi verisini takip etti. Gelen veriye göre Ocak ayında Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı yıllık bazda yüzde 151.41 oranında artış gerçekleştirdi. Haftanın ikinci işlem gününde de yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. 10:00’da gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni verileri TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise 18:00’da ABD’den gelecek olan Tüketici güveni verisi küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 13.60 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana 13.90 ve 13.15 arasında dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 13.90 – 14.38 – 14.80 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.15 – 12.72 – 12.35 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatları Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilimlerden destek buluyor ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Yeni haftaya ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşebilme olasılığı ile başlanmış ve bu olasılık fiyatları bir miktar geri çekmişti. Fakat dün Putin Ukrayna’daki tansiyonu artıran açıklamalarda bulundu. Putin; Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini tanıdığına dair kararnameyi imzaladı. Putin imza sonrasında; Donbas’ta askeri karar dışında hiçbir kararı tanımadığını, Donets Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalındığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu kararı ile birlikte küresel risk iştahı azalırken, güvenli liman taleplerinin artması ile birlikte altında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu konu fiyatlamalar üzerinde oldukça etkili ve bu konu yakından takip ediliyor. Diğer yandan gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan Tüketici güveni verisi yakından izlenecek. Veri TSİ 18:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1915 – 1932 – 1950 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1900 – 1880 – 1865 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter
Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video