Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 13.09.2022

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Azerbaycan – Ermenistan sınırında çatışmalar başladı.
*ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu.
*Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Paşinyan'ın Putin ile yaptığı görüşmede Azerbaycan – Ermenistan sınırındaki son çatışmaları ele aldığı bildirildi.
*Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, orta ve uzun vadede Ukrayna ordusuna savaş uçağı verilmesinin değerlendirileceğini söyledi.
*AB, elektrik tüketimini azaltmayı ve enerji firmalarının aşırı kazançlarını vergilendirmeyi içeren yeni acil tedbir paketi hazırlıyor.
*ABD Başkanı Biden, ülkedeki havalimanlarının durumunu eleştirerek, geçen yıl onayladığı altyapı paketinden bir miktar fonu bu havalimanlarındaki terminallerin yenilenmesine ve karbon emisyonlarının azaltılmasına ayıracaklarını söyledi.
*S&P, sürdürülebilir olmayan derecede yüksek gübre fiyatlarının gıda güvenliği için bir risk olduğunu bildirdi. Açıklamada gübre fiyatlarının Covid – 19 salgını sonrası yaşanan arz kesintileri, Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin'in ihracat kısıtlamaları nedeniyle tarihi ve sürdürülemez seviyelere ulaştığı aktarıldı.
*Üst düzey bir AB yetkilisi, AB ülkelerinin enerji sorunlarını ve Ukrayna'daki Rus savaşından kaynaklanan diğer zorlukları ele almak için AB'nin kurtarma fonundan kullanılmayan kredilerden 225 milyar euro kullanabileceğini bildirdi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklamış ve bu karar sonrasında 75 baz puanlık faiz artırım kararı verilmişti. Yeni haftada ise Avrupa Merkez Bankası kanadından Bundesbank Başkanı Nagel’in açıklamaları takip edildi. Nagel; yüksek enflasyonun devam etmesi durumunda daha açık adımların atılması gerektiğini belirtti. Ek olarak Nagel; Aralık’ta euro bölgesinde enflasyonun yüzde 10’lar ile zirve yapabileceği açıklamasında bulundu. Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik veri bakımında önemli veriler piyasaları bekliyor. İlk olarak 12:00’da Almanya ve euro bölgesinden gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat verisi Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Ardından 15:30’da ABD kanadından gelecek olan TÜFE verisi küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. FED’in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği faiz kararı öncesinde gelecek bu veri oldukça önemli. Yeni haftada bir miktar toparlanan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.0242 – 1.0363 – 1.0483 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşeme hareketlerinde ise 1.0112 – 0.9973 – 0.9875 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yeni haftaya yurtiçinden gelen ekonomik veriler ile başladı. TÜİK’in açıklamasına göre mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı Temmuz’da yüzde 10.1 seviyesinde gerçekleşti. Ek olarak Temmuz’da Türkiye ekonomisi 4.01 milyar dolarlık cari açık verdi. Haftanın kinci işlem gününde de yine yurtiçinden gelen ekonomik veriler izlendi. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye’de sanayi üretimi Temmuz’da aylık bazda yıllık bazda yüzde 2.4 artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin yüzde 8.2 artması yönündeydi. Bir önceki oran ise yüzde 8.8 idi. Böylelik gelen veri ile birlikte sanayi üretiminde pandemi döneminden itibaren yaşanan en sert düşüş gerçekleşti. Günün ilerleyen saatlerinde ise gözler ABD kanadında olacak. TSİ 15:30’da ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Fed’in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği faiz kararı öncesinde gelecek olan veri oldukça önemli olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.25 – 18.30 – 18.35 seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.12 – 18.00 – 17.90 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftanın ikinci işlem gününe başlarken haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri bugün ABD kanadından açıklanacak. TSİ 15:30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verisi küresel bazda hareketliliğin oldukça artmasına neden olacaktır. FED kanadında piyasalar önümüzdeki hafta yapılacak toplantı sonrasında 75 baz puanlık faiz artışı kararının verilebileceğinin beklentisi oldukça arttı. Bugün bölgeden gelecek olan ekonomik veri ile birlikte bu konuda ipuçları da aranacak ve yorumlanacak. FED’in şahin adımlar atabileceği beklentisi ve dolar endeksinin güçlü fiyatlamalar yaşaması altın üzerinde makro anlamda baskı yapan unsurlar olarak öne çıkıyor. Küresel bazda merkez bankalarının faiz artırmaları, herhangi bir faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskı olabiliyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1730 – 1740 - 1755 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1712 – 1693 - 1680 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NAS100

Direnç: 12810 - 13170 - 13565     Destek: 12467 - 12216 - 11905

DAX

Direnç: 13556 - 13775 - 13966     Destek: 13280 - 12996 - 12601

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video