Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 13.05.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 1.778 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 8 kişi olduğu açıklandı.
*Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Enflasyonla mücadelede gerektiğinde farklı enstrümanlar kullanabiliriz.
*TCMB’nin şirket mukavelesinde yapılan değişiklikle, banka nezdindeki yabancı merkez bankalarının varlıklarının haczedilemeyeceği düzenlendi.
*Türk Vatandaşlığı Kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için aranan 250.000 döviz tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400.000 döviz tutarına yükseltildi. 500.000 dolar ile BES'e giren de Türk vatandaşı olabilecek.
*AB, Macaristan’ın çıkardığı engel nedeniyle petrol yaptırımlarını ertelemeyi değerlendirmeye başlıyor.
*ABD Senatosu, Fed Başkanlığına ikinci dönem için aday gösterilen Powell’a onay verdi.
*ABD Hazine Bakanı Yelen: Terra’nın düşüşü sabit koinlerin risklerini gösterdi.

EURUSD

Haftaya 1.0540 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Özellikle ABD kanadında FED’in sıkılaşmaya yönelik attığı ve atabileceği adımlar dolar endeksinde güçlü duruşun sürmesine etki etti. Bu güçlü duruş ise EURUSD paritesinde baskı oluşmasına neden oldu. Diğer yandan Avrupa kanadına baktığımızda ise sıfır üzerinde faiz konusu daha yüksek konuşulmaya başlandı. Piyasalar Temmuz ayında bankanın ilk faiz artış adımını atabileceğini bekliyor. Yıl sonuna doğru ise toplamda üç faiz artırımı fiyatlanıyor. Diğer yandan hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edildi. Lagarde; bankanın tahvil alım programını bu yılın üçüncü çeyreğinin başlarında sona erdireceğini ve ardından sadece birkaç hafta sonra faiz artırımı yapılabileceğini belirtmişti. Haftanın son işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.0461 – 1.0634 – 1.0752 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0339 – 1.0222 – 1.0095 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftaya 14.94 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite haftanın son işlem gününe 15.39 seviyelerinde başlangıç yaptı. Piyasalar yeni günde yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Türkiye’de Sanayi Üretimi Mart ayında yıllık bazda beklentilerin üzerinde yüzde 9.6 oranında gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise yüzde 6.5 seviyelerindeydi. Kapasite Kullanım Oranı’na baktığımızda ise aylık bazda yüzde 0.3; yıllık bazda ise %2.5 oranında gerçekleştiği görüldü. Yeni günde küresel bazda piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 15.50 – 15.75 – 16.00 seviyeleri direnç noktaları olarak; 15.25 – 15.00 – 14.75 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Dün 1851 seviyesinden açılan ons altın, günü 1821 seviyesinden kapatarak bir günde %1,62 değer kaybına uğradı. ABD kanadında enflasyon verileri açıklandı. Çarşamba beklentilerin üzerinde gelen tüketici fiyat endeksinin yanında dün açıklanan Üretici fiyat endeksi de beklenenin üzerinde yıllık bazda %11, aylık bazda ise %0,5 olarak gerçekleşti. Bu durum piyasalarda hareketliliğe neden olurken, ons altında da baskılar yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesiyle küresel bazda oluşan ekonomik kriz ve bunun nihayetinde yükselen küresel enflasyon, ons altında talebin artmasına neden oluyor fakat ABD tarafında, FED’in uyguladığı sıkılaşma politikası doların güçlenmesine ve ABD getirilerinin artmasına sebep olurken; bu durum altında cazibeyi bir miktar azalttı. Hızlanan enflasyonla altın yatırımcıları kendine çekse de daha hızlı artırılabileceği öngörülen faiz, altında baskılar oluşmasına neden oluyor. Bugün ekonomik takvimde sakin bir gün yatırımcıları bekliyor. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1830 – 1853 – 1880 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1815 – 1800 – 1778 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video