Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

SEC’DEN YENİ KARAR: YAPTIRIMLAR İKİ KATINA ÇIKIYOR

yaptırımlar

SEC, kayıt dışı NFT tekliflerine karşı yaptırımları iki katına çıkarma kararı aldı.

SEC, kayıt dışı NFT tekliflerine karşı yaptırımları iki katına çıkarma kararı aldı. Stoner Cats NFT’leri tescil edilmemiş menkul kıymetler olarak sınıflandırılırken, Impact Theory için de aynı karara varıldı.

SEC yaptırımları artacak

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi varlık menkul kıymetlerinin kayıtsız teklifleriyle bağlantılı olarak, NFT platformları Impact Theory ve Stoner Cats 2, aleyhine iki yaptırım eylemi duyurdu. SEC, her iki icra işleminde de NFT’lerin Howey Testi kapsamında menkul kıymet olduğunu belirledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

28 Ağustos 2023’te kurum, Los Angeles merkezli bir medya ve eğlence şirketi olan Impact Theory’yi federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ederek kayıtsız bir NFT teklifi yapmakla suçladı. SEC’ye göre, Impact Theory bu NFT’leri yatırım olarak pazarladı ve çabalarında başarılı olması halinde yatırımcıların kar edeceğini ima etti. SEC, bu NFT’lerin yatırım sözleşmeleri ve dolayısıyla Howey testi kapsamında menkul kıymetler olduğu sonucuna vardı. Impact Theory ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, toplamda yaklaşık 6 milyon dolar tutarında tazminat, faiz ve sivil para cezası ödenmesi karşılığında iddiaları çözüme kavuşturan bir mutabakat anlaşması imzaladı.

İlginizi çekebilir: DONALD TRUMP NFT’LERİ HAREKETLENDİ!

13 Eylül 2023’te SEC, NFT alanındaki yaptırımlarını ikiye katlayarak SC2’yi Stoner Cats adlı animasyonlu bir web dizisini finanse etmek için yatırımcılardan yaklaşık 8 milyon dolar toplayan kayıtsız bir NFT teklifi yürütmekle suçladı. SEC’ye göre, 27 Temmuz 2021’de SC2, her biri yaklaşık 800 dolardan 10.000’den fazla NFT teklif etti ve sattı, sadece 35 dakika içinde satarak yaklaşık 8,2 milyon dolar gelir elde etti.

Net düzenleme şart

Komisyon, SC2’nin Stoner Cats NFT’lerini yatırım sözleşmeleri olarak sunduğunu ve sattığını; Howey testi uyarınca, Stoner Cats NFT’lerinin teklifini ve satışını SECye kaydettirmesi gerektiğini tespit etti. SEC’nin Uygulama Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal, “Bir şeyin bir yatırım sözleşmesi ve dolayısıyla bir menkul kıymet olduğunun belirlenmesine rehberlik edenin, üzerine koyduğunuz etiketler veya temel nesneler değil, teklifin ekonomik gerçekliği olduğunu” vurguladı. Bu durumda, SC2’nin pazarlama uygulamaları ve potansiyel kar vaatleri SEC’nin Stoner Cats NFT’leri tescil edilmemiş menkul kıymetler olarak sınıflandırmasına yol açtı.

Her iki davada da SEC Komisyon Üyeleri Hester M. Peirce ve Mark T. Uyeda, NFT alanını keşfetmek isteyen sanatçılar ve diğer yaratıcılar için daha fazla netlik çağrısında bulunarak duruma karşı çıktı. Öte yandan komisyon üyeleri arasındaki bu açık görüş ayrılığı, uygulama yoluyla düzenleme yerine net düzenlemelere duyulan ihtiyacın altını çizmiş oldu.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video