Mart 27, 2023
İstanbul/Turkey
NFT

NFT TANITIMINDA FRİDA KAHLO’NUN YAPTIĞI ÇİZİMİ YAKAN İŞ İNSANINA SORUŞTURMA

Frida

Meksika, Frida Kahlo’nun milyonlarca dolar değerindeki bir çizimini yakan milyoner hakkında soruşturma başlattı.

Ulusal Güzel Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü'nün dün yaptığı açıklamada, "Sanatsal bir eserin kasten tahrip edilmesi arkeolojik, sanatsal ve tarihi eserlerle bölgelere ilişkin federal yasalar açısından suç teşkil ediyor" ifadesi kullanıldı. Meksikalı sanatçının bütün eserleri, ülkesinde kültürle miras olarak kabul ediliyor.
Meksikalı-Amerikalı Martin Mobarak'in 2015'te 10 milyon dolara satın aldığı çizim, Kahlo'nun günlüğündeki eserlerden biri.
Mobarak, "Fantasmones Sinistros" (Uğursuz Hayaletler) adlı eseri Frida.NFT adlı projesi kapsamında ABD'nin Miami kentinde 30 Temmuz'da düzenlenen etkinlikte dijital eserlerin satışını teşvik etmek için yakmıştı.
Kalabalığı "Bugün burada yapacağımız şey, binlerce çocuğun hayatını değiştirecek. Umarım bugün buradaki herkes anlayışla karşılar. Umarım herkes bunun olumlu tarafını ve bırakacağı mirası görebilir" diyen iş insanı, eseri ateşe vermişti.
Şirket çizimin, "eserle tek gerçek bağlantı" diye tanımladığı 10 bin NFT'sini satıyor. NFT sahiplerinin gelecek ayki başka bir "tarihi etkinlikte" kendilerine katılabileceğini bildiriyor.
Mubarak ayrıca dijital eserlerin satışından elde edilecek gelirle Meksika'daki Güzel Sanatlar Sarayı, Frida Kahlo Müzesi ve hasta çocuklarla ilgili bazı hayır kurumlarına bağış yapılacağını söylemişti.
Ancak Güzel Sanatlar Sarayı'nın ne şirketten ne de Mobarak'ten herhangi bir bağış almadığı açıklandı.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyuran Ulusal Güzel Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü, "orijinal bir eserin yok edilmesi veya çoğaltılmasıyla ilgili" bilgilerin toplandığını ifade etti.

NFT NEDİR?

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video