Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

NFT ŞEKLİNDEKİ İLK UÇAK BİLETLERİ SATILDI

Uçak

Air Europa, Algorand’daki ilk NFT uçak bileti serisini yayınladı. İlk NFT uçak biletleri, İspanyalı Air Europa ile blok zincir firması TravelX arasındaki işbirliğinin ardından satışa çıktı.

Önde gelen İspanyol havayolu şirketlerinden biri olan Air Europa, dünyanın ilk eşsiz token (NFT) uçak bileti serisini tanıtmak için blok zincir kuruluşu TravelX ile ortaklık kurdu. Bu koleksiyondan bilet satın alan kullanıcılar, 29 Kasım 2022’de Madrid ve Miami arasında özel bir uçağa binecekler.
NFtickets olarak adlandırılan özellik, TravelX platformunda satın alınabilecek. İlk müzayede, süreç iki haftada bir tekrarlanacağı için 11 Nisan’da yapıldı.
TravelX, biletlerin geleneksel eşsiz tokenlar gibi çalıştığını açıkladı. İşlem yapıldığında, işlemler blok zincirine kaydedilir. Sahipler koleksiyonları sunabilir ve eşleşen bir uçak bileti alabilir.
Air Europa ve ortağı, hareketin alıcılara “bir parça seyahat endüstrisi geçmişine sahip olma ve ilk blockchain destekli uçuşa katılma fırsatı” vereceğini söyledi. Uçak, 29 Kasım 2022’de Madrid’den kalkacak ve Miami’ye inecek.
Sanat eserini tasarlayan sanatçı Carlos Betancourt, bu girişimin sanat ve teknolojinin sınırlarıyla ilgili bir deney olduğunu söyledi.

“Animasyonlu sanat eseri, uzay, büyülü alemler ve seyahat deneyimlerinin yanı sıra bu deneyimlerin uyandırdığı anılar ve duygulardan ilham alıyor.”

Eşsiz tokenlar Algorand’ın blok zincirinde basılıyor. TravelX’in Kurucu Ortağı Facundo Diaz, ekosistemi tamamen karbon nötr olduğu için çevre dostu odağından dolayı övdü.

“Geleneksel NFT’nin en iyilerini harmanlayacağız, ancak gerçek dünya uygulamasını ve deneyimini ekleyeceğiz. Bu, gezginlerin yeni bir koleksiyon sanat eseri türüyle birlikte blok zincir cüzdanlarından kolayca yönetebilecekleri ve ticaret yapabilecekleri daha iyi bir uçak bileti sağlayacak. NFTickets’in sanat, seyahat ve teknolojinin mükemmel birleşimi olacağına inanıyoruz.”

Yaklaşık iki yıl önce, Rusya’nın önde gelen özel havayolu şirketi S7 de finansal kuruluş Sberbank ile blok zincir teknolojisini kullanmak ve jetonlar için uçak bileti satmak için bir anlaşma imzalamıştı. 

Tahminlere göre, girişim bilet satışlarını ele alıyor ve standart bir prosedürün işlem süresini 10 günden 20 saniyeye indiriyor.
Blok zincir teknolojisi ve kripto paraları havayolları ile olan entegrasyonunun bir başka örneği ise Venezuela’nın Simon Bolivar Uluslararası Havaalanı’ndan gelmişti. 
Venezuela’nın Simon Bolivar Uluslararası Havaalanı , uçak biletleri için bir ödeme yöntemi olarak kripto para kabul etme planlarını açıklamıştı. 

Havaalanı müdürü Freddy Borges, hareketin Güney Amerika ülkesini ziyaret etmek için daha fazla yolcu çekeceğini ve böylece ekonomisini artıracağını savunmuştu.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video