Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

“METAVERSE’TE AVATARI OLAN ÖLDÜKTEN SONRA DA YAŞAYACAK”

Space

Metaverse şirketlerinden Somnium Space, ölen kişilerin dijital evrende yaşamasını sağlayacak bir plan üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bir yıl içinde uygulamaya sokulması planlanan çalışmaya göre, kişilikler kopyalanıp avatara dönüştürülecek.

Somnium Space adlı metaverse şirketi, ölen kişilerin dijital evrende “yaşamasını” sağlayacak bir özellik planladıklarını açıkladı. Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Artur Sychov, yaklaşık 5 yıl önce babasına kanser teşhisi konduğunu söyledi.
Sychov, birkaç yıl içinde babasının hayatını kaybettiğini ve bunun ardından çocuklarının, büyükbabalarıyla sohbet edebilmesinin bir yolu olup olmadığını merak etmeye başladığını söyledi.
Somnium Space böylece söz konusu modu geliştirmeye başladı. Özellik, metaverse’teki kişilerin hareketlerinin ve konuşmalarının veri halinde saklanmasını gerektiriyor. Böylece kullanıcıların kendisi gibi hareket eden ve konuşan bir avatar ortaya çıkıyor. Avatar, kullanıcı öldükten sonra da dijital dünyada kalmaya devam ediyor.
Sycho “Ben verilerimi topladım. Eğer ölürsem çocuklarım avatarımla sohbet edebilir. Bunun NFT ve markaların ürünlerini satmakla ilgili olduğunu düşünüyorlar ancak öyle değil. Bu çok daha derin” dedi.
Somnium Space halihazırda sanal gerçeklik gözlükleriyle uyumlu. Şirket ayrıca sanal gerçeklik için kıyafet geliştiren Teslasuit’e yatırım yaptı. Sychov, kıyafet sayesinde daha fazla veri toplanabileceğini kaydetti.
Independent Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre; planın ilk adımı, modda yer almak isteyen Somnium Space kullanıcılarının 50 dolarlık ödeme yapması ve verilerin kaydedilmesi. Şirket, hareket ve konuşma verilerine dayanan avatarları gelecek yıl çıkarmayı hedefliyor. Sychov, yapay zeka sayesinde veriler eski de olsa özelliğin sürekli gelişmeye devam edebileceğini savunuyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video