Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

NFT MÜZİK PLATFORMLARI SPOTIFY’I TAHTINDAN EDEBİLİR

Spotify

Spotify gibi popüler müzik yayın hizmetleri, müzisyenlerin gelirinin büyük kısmına kesinti yapıyor. Saxo Bank, NFT gibi yeni teknolojilerin sanatçılara hak ettikleri payı yeniden vereceğini düşünüyor.

Spotify gibi popüler müzik yayın hizmetleri, müzisyenlerin gelirinin büyük kısmına kesinti yapıyor. Saxo Bank, NFT gibi yeni teknolojilerin sanatçılara hak ettikleri payı yeniden vereceğini düşünüyor.
Saxo Bank, 2022 yılı için yaptığı tahminlerden birinde müzisyenlerin, ücret alan merkezi aracılar olmadan doğrudan dinleyicilere ulaşma imkanı sunan NFT tabanlı yayın platformlarından fayda sağlayabileceklerini ileri sürdü.
Saxo Bank'in kripto para analisti Mads Eberhardt, Spotify ve Apple Music gibi ana akım müzik yayın platformlarının müzisyenlerin gelirinden ciddi miktarda kesinti yaptığını ve bu kesintinin plak şirketlerine ödenen miktar ile birleşince, müzisyenlerin toplam gelirinin yüzde 75 veya daha fazlasına denk geldiğini açıkladı.
Eberhardt, "Bu modellerde abonelerin ödedikleri ücretler gerçekte dinledikleri şarkıcılara gitmiyor," diye belirtti ve şöyle ekledi:
"Müzisyenler Spotify ve Apple Music gibi mevcut yayın platformlarının gelir dağılım modellerinin adil olmadıklarını düşündüklerinden dolayı, NFT'lerin kullanım alanları müzik sektöründeki içerik üreticileri için özellikle faydalı olabilir."
Analiste göre Katy Perry, The Chainsmokers ve Jason Derulo tarafından desteklenen blockchain müzik platformu Audius gibi NFT tabanlı müzik yayın projeleri, 2022'de büyük yankı uyandırabilir. Blockchain tabanlı olan Audius platformu, müzik sektöründe aracıları ortadan çıkarmayı ve müzisyenler ve hayranların birbiriyle doğrudan etkileşim içinde olmasını hedefleyen bir merkeziyetsiz müzik paylaşma ve yayın protokolüdür.
Saxo Bank'e göre Spotify gibi geleneksel yayın platformlarının geleceği ise pek iç açıcı gözükmüyor. Saxo Bank, Spotify hisselerinin 2022'de yüzde 33 değer kaybedeceğini öngörüyor. SPOT, 2021'de de halihazırda düşüş gösterdi. Yıla 300 dolarda başlayan SPOT, ağustos ayında 204 dolara kadar geriledi. Spotify hisseleri, çeviri yayın saati itibarıyla 229 dolardan işlem görüyor.
Diğer yandan Spotify'ın geliri ise sürekli artış gösteriyor. Şirketin geliri, 2020 yılının mali sonuçlarına göre bir önceki yıla kıyasla yüzde 19 artış gösterdi ve 9,5 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin 2021 yılında da geliri artmaya devam ediyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video