Mayıs 29, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

NFT KALPAZANLARI AVRUPA BİRLİĞİ’NİN HEDEFİNDE

Birliği

Avrupa Birliği, 2023 yılına kadar NFT kalpazanlıkları ile mücadele etmeyi planlıyor.

Avrupa Birliği (AB), gerçek dünya mallarının sahteciliğiyle mücadele çabalarının bir parçası olarak, blok zinciri teknolojisini ve değiştirilemez belirteçleri (NFT'ler) radarına alıyor!
Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi, yaklaşık beş yıllık bir çalışmanın sonucu olan önerilen sistemin tasarımından sorumlu olacak.
Eylül ayının başında yayınlanan bir belgede grup, bu proje için üst düzey bir mimariye zaten karar verdiklerini belirtiyor ve sistemin nasıl çalışacağına dair geniş vuruşları tanımlıyor.
Fikri mülkiyet (IP) sahipleri, bir dizi üretilen ürünün orijinal olduğunu göstermek için dijital belirteçler (ikiz NFT'ler) yayınlayacaktır. Bu öğeleri izlenebilir blok zincirinde oluşturmak için, bu fikri mülkiyet haklarının sahiplerinin önce yetkili imza sahipleri olarak dahil edilmesi gerekecektir.
NFT sahte planı. Kaynak: Avrupa Birliği

Tedarik zincirini izlemek için sistem

Sistem, ürünler çeşitli kontrol noktalarından geçerken tedarik zincirinin izlenmesini mümkün kılacak. Böylece fikri mülkiyet sahiplerinin mağazalarda satılan ürünlerin orijinal olduğundan emin olmalarını sağlayacaktır. 
Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'nin hedefi, 2023'ün sonuna kadar çalışır durumda bir sisteme sahip olmaktır. Ancak, bu hedefe ulaşmak için EUIPO'nun tüm fikri mülkiyet haklarını bir araya toplayacak bir kayıt sistemi geliştirmesi gerekecektir. AB'deki sahipleri, lojistik operasyonları ve perakendeciler. Çalışmaya göre, sistemin amacına daha iyi ulaşması için halihazırda mevcut olan diğer tedarik zinciri izleme teknolojileriyle uyumlu olmaya çalışacaktı. 
Avrupa Birliği, 2023 yılı sona ermeden önce bu sistemi uygulamaya koymada başarılı olursa, hedefe ulaşmak amacıyla bu ölçekte blockchain teknolojisinin ilk dağıtımlarından biri olacak. Bununla birlikte, geçmişte tedarik hatlarının izlenmesi için blockchain teknolojisi de kullanılmıştır.
Buna ek olarak, Avrupa Birliği şimdi kripto para birimlerini birlik çapında yönetecek önerilen bir düzenleme olan MiCA'yı tartışıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video