Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

IŞİD’DEN NFT HAMLESİ

IŞİD

IŞİD’in, destekçilerine ulaşmak ve mesajını yaymak için NFT’leri test ettiği düşünülüyor.

Wall Street Journal'ın özel haberinde, 26 Ağustos'ta yaratılan IS-NEWS #01 adlı NFT'nin, IŞİD amblemi taşıdığı yazıldı. Dijital nesne, IŞİD'in geçen ay Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'a düzenlediği saldırıyı övüyordu.
ABD istihbaratında görev yapmış yetkililer, örgütün internetten bağış toplama ve propaganda konularında karşılaştığı zorlukları NFT'yle aşmaya çalışabileceğini gazeteye söyledi.
Adları açıklanmayan üst düzey yetkililer NFT'nin, örgütün bir destekçisi tarafından oluşturulduğunu, IŞİD'in yeni iletişim ve finansman stratejisini test etmek için hazırlandığını ifade etti.

IŞİD NFT’leri, dijital pazar Rarible’da sergilendi (Rarible)

IŞİD, Irak ve Suriye'de ele geçirdiği toprakların neredeyse tamamını kaybedince finansmanının ana kaynağı kesildi. İnternet üzerinden bağış toplama ve propaganda siteleri de kapatılınca örgüt iyice zor durumda kaldı.
Bu yüzden örgütün, NFT'leri yeni bir finansman yolu olarak görebileceği düşünülüyor. Zira NFT işlemleri özel ve anonim gerçekleştirilebiliyor. Bu da takibi zorlaştırıyor.
ABD Adalet Bakanlığı gibi kurumların da IS-NEWS #01'i internet ortamından kaldırması neredeyse imkansız. Çünkü NFT varlığını, blok zincirinde sürdürüyor.
Dijital para birimleri uzmanı Mario Cosby, NFT'nin sansüre karşı çok dayanıklı olduğunu kaydetti:
Bu NFT'yi alaşağı etmek için hiç kimsenin yapabileceği bir şey yok.
IS-NEWS #01'i inceleyen analistler, NFT'yle muhtemelen yetkililerden kaçınılıp kaçınılmayacağının ve NFT pazarlarının içeriği silip silmeyeceğinin test edildiğini düşünüyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video