Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

ÇİNLİ DEV TENCENT, NFT PLATFORMUNU KAPADI

Tencent

Çinli internet devi Tencent firması, vârolan iki NFT platformundan birini kapadı. Mayıs ayında iki platformun kilit yöneticilerini başka birimlere atayan şirket, haber uygulamasından da NFT bölümünü geçen hafta kaldırdı.

Kripto paraların tamamen yasak olduğu Çin’de, sektörde yaşanan düşüşler NFT endüstrisine de büyük darbe vurdu. Bilindiği üzere NFT’ler Çin’de yasak değil ancak hem ülke yönetiminin kısıtlayıcı politikaları hem de NFT’lere olan ilgideki düşüş, Çin’in en büyük internet şirketlerinden biri olan Tencent’in iki NFT platformuna büyük darbe vurdu.

Biri kapandı, diğerinde işler iyi değil

Çin medyasında yer alan haberlere göre ise Tencent, vârolan iki NFT platformundan birini 1 Temmuz itibariyle kapadı. Diğer platformda da hacimlerin çok düşük olduğu belirtilirken, bu platformun da kapanmanın eşiğinde olduğu yazıldı. Haberde, iki platformun kilit yöneticilerinin Mayıs ayı sonunda başka birimlere transfer oldukları aktarılırken, geçen hafta ise Tencent uygulamasından NFT bölümünün de tamamen kaldırıldığı ifade edildi.

Özel olarak satılamıyor

Uzmanlar, satışlardaki düşük seviye ve dolayısıyla platformun kapanmasındaki en büyük sebep olarak ise Çin hükumetinin kısıtlayıcı uygulamalarını gösteriyor. Platformda alınan NFT’ler özel olarak satılamıyor. İkinci el bir piyasanın olmayışı da kâr olasılığını iyice azaltıyor. Tüm bu sebepler, NFT’lere olan ilginin düşmesine ve dolayısıyla da hacimlerin azalmasına neden oluyor.

Sosyal medya baskısı da var

Çin özellikle geçen sene Mayıs ayından bu yana kripto paralara karşı düşmanca bir tavır sergiliyor. Bu uygulama sosyal medyada da devam ederken, geçen sene birçok kripto para odaklı hesap da hem Weibo hem de Wechat’ten kaldırılmıştı. Aynı durum NFT’ler için de geçerli oldu. Alibaba, Haziran ayında bir NFT platformu açarken, konuyla ilgili duyuruların ise hepsini internet siteleri ve sosyal medya platformlarından kaldırmak zorunda kalmıştı.
Ülkede hala yeraltı ikinci el NFT pazar yerlerinin de olduğu belirtiliyor.
Çinli yatırımcıların kripto paralarla ilgili işlemlerden VPN ile birlikte DeFi uygulamaları kullandıkları da biliniyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video