Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

ÇİN’DEN NFT PİYASASINA YEŞİL IŞIK

Çin

Çin hükümeti, 10 Kasım’da, bilinen kripto para sektörüne karşı tutumuyla öne çıkan bir duyuru yayınladı.

Duyuruya göre, NFT sektöründeki yasa dışı faaliyetlere karşı cezai yaptırımlar uygulanacak. Açıklamada, NFT koleksiyonlarındaki hırsızlık suçunun niteliği üzerine üç farklı görüş sunuldu.

Çin hükümeti tarafından kamuoyuyla paylaşılan duyuruda belirtilen suçlardan ilk ikisi, bu suçu veri ya da kripto mülkiyet olarak sınıflandırdı. Ancak, duyuruda, NFT koleksiyonlarını hem veri hem de kripto mülk olarak kabul eden üçüncü suç türünde, bu sürecin organize suçlar olarak tanımlanacağı ifade edildi.

Açıklamada, NFT sektöründeki bir hırsızlık suçunda, suçun sisteme izinsiz girmeyi içerdiği ve bu nedenle bilgisayar bilgi sistemi verilerini yasa dışı yollardan ele geçirmek anlamına geldiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “NFT koleksiyonlarında yaşanan hırsızlık olaylarında, bilgisayar bilgi sistemi verilerini yasa dışı yollardan ele geçirme suçu, koruma kanununu ve menfaatlerini ihlal etmektedir.”

NFT koleksiyonlarını “Kripto mülkiyeti” olarak adlandırarak ve ceza hukuku üzerinden koleksiyonların mülk olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulayarak, rapor bu konuyu detaylandırdı: “Mülkiyet, mülkiyet suçunun nesnesi olduğundan NFT koleksiyonları açıkça mülkiyet suçunun nesnesi haline gelebilir. NFT koleksiyonunun sisteme izinsiz girilerek veya diğer teknik yollarla çalınması halinde bu fiil aynı zamanda mülkiyet hukukuna da zarar verir.”

Duyuruda, Çin’in NFT koleksiyonları için özel bir pazar yeri açmamış olmasına rağmen, tüketicilerin özel mülkiyet, kullanım ve elden çıkarma yeteneklerini elde etmek için satın alma, toplama, transfer, imha ve diğer işlemleri tamamlamak üzere trade platformlarında işlem yapabilecekleri vurgulandı.

Çin hükümeti, 2021’den bu yana kripto para birimlerine sahip olmayla ilgili olmayan neredeyse tüm kripto ile ilgili faaliyetleri ve işlemleri resmi olarak yasaklamıştır. Ancak, son zamanlarda Çin’de yerel bir basın kanalı, Alibaba’nın sahibi olduğu Xianyu pazar yerinin 25 Ekim’de NFT’ler ve kripto varlıklarla ilgili anahtar kelimelere uyguladığı sansürü kaldırdığını kamuoyuna duyurdu.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video