Haziran 15, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

BALLER APES CLUB’IN NFT KURUCUSU SUÇLU MU?

Baller

Suçlu bulunursa, Baller Maymunlar Kulübü kurucusunun 40 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalması muhtemel gözüküyor.

Ortalık maymun koleksiyonu kaynıyor. Bunlardan biri de Baller Apes Club. Baller Maymunlar Kulübü’nün kurucusu Le Anh Traun, rugpull dolandırıcılığı ile suçlanıyor. ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), 1 Temmuz Cuma günü, Traun ve kripto dolandırıcılığı davalarına karışan diğer beş kişi için suçlamada bulunulduğunu duyurdu. Bu suçlamalar sonucunda gerçekten suçlu bulunur ve bunun doğru olduğu ispatlanırsa Baller Maymunlar Kulübü’nün kurucusu 40 yıl hapis yatabilir.

Kurucu Ne Yaptı!

Geçtiğimiz gün ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre , Baller Maymunlar Kulübü’nün kurucusu, Web3 alanında “elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmak ve uluslararası kara para aklamak için komplo kurmakla” suçlandı.
Suçlamalara bakılırsa, Le Anh Traun‘un sadece projenin web sitesini silmek için Baller Apes Club koleksiyonerlerinden 2,6 milyon dolar topladığı iddia edildi ve bunun üzerine olaylar şekillendi. Daha sonra, buradan topladığı paraları farklı cüzdanlara taşımadan önce tüm fonları farklı kripto para birimlerine dönüştürdü. Bu, almış olduğu paranın izini gizlemek için kullanılan “zincir atlama” adı verilen bir kara para aklama şekliydi. Lakin unuttuğu tek bir şey vardı ki blokchain sistemi üzerinde yaptığı her işlem kayıt altına alınıyordu.

NFT Sektöründe Bu İlk Değil!

Baller Apes Club rugpull olayı (halı çekme diye de tabir edilir), NFT sektöründe kötü iz bırakan halı çekme olaylarından sadece birisidir. Balloonsville, Blockverse ve Bored Cat Club gibi koleksiyonların kurucuları da bu halı çekme iddiası ile suçlananlar arasındadır. Bu yılın Mart ayında ABD Adalet Bakanlığı, bir NFT kurucusuna karşı açılan ilk davayı açıklamıştı. O sırada departman, Frosties projesinin arkasındaki 20 yaşındaki iki kişiyi bir rugpull (halı çekme) dolandırıcılığı iddiasıyla tutukladı.
Kaliforniya Merkez Bölgesi’nden ABD’li Avukat Tracy L Wilkison;

“Bu davalar, bazı dolandırıcıların modaya uygun terimlerin arkasına saklandığını, ancak günün sonunda insanları paralarından ayırmaya çalıştıklarını çok önemli bir hatırlatma işlevi görüyor. Potansiyel yatırımcıları hem geleneksel hem de modaya uygun yatırımlar konusunda eğitmek ve korumak için kolluk kuvvetleri ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video