Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para Metaverse NFT Web3 Yapay zeka

YATIRIM ŞİRKETİ a16z’DEN 2024 TAHMİNLERİ

a16z

Özellikle 2021 boğası ve hemen sonrasında yaptığı web3 ve metaverse yatırımlarıyla bilinen Andreessen Horowitz (a16z) şirketi 2024 yılı için öngörülerini paylaşan bir metin yayımladı. Kripto alanında merkeziyetsizliğin yeni bir döneme gireceğini belirten şirket, yapay zeka ile kriptonun da birlikte hareket edeceğini aktardı.

Kripto alanına en çok yatırım yapan firmalardan biri olan Andreessen Horowitz (a16z), 2024 yılı yaklaşırken tahminlerini yayımladı. Firma; merkeziyetsizlik, yapay zeka, NFT’ler, kullanıcı tecrübesi ve oyun konusuna değindi.

“Merkeziyetsizlik yeni döneme giriyor”

DeFi alanının artık eskisi gibi olmayacağını belirten a16z konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Güçlü bir sistemin başında sadece bir kişi olduğu zaman, kullanıcı özgürlüğü tehlikeye düşer. Çoğu web3 yönetişim modeli, demokrasiye veya kurumsal yönetime dayalı basitleştirilmiş ancak ağır modeller kullanan DAO’lardan oluşuyor. Ancak bu DAO’lar sosyopolitik gerçekler için tasarlanmamıştır. Son yıllarda ise bu durum olumlu yönde değişmeye başladı. Bu tarz modeller geliştikçe, benzeri görülmemiş düzeyde merkezi olmayan koordinasyon, işlevsellik ve yenilikler göreceğiz. Merkeziyetsiz finans ve kripto dünyası yeni bir döneme girecek”

“Kullanıcı tecrübesi artacak”

Kripto para alanında kullanıcı tecrübesinin 2016’dan bu yana neredeyse hiç değişmediğini ve insanların hala cüzdan bağlamak ya da anahtar kelime saklamak gibi konularda zorlandığını belirten şirket şu yorumda bulundu:

“Geliştiriciler artık, kullanıcıların basit şekilde anlayabileceği modelleri test etmeye başladılar. Buradaki en önemli araçlardan biri de, uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmayı kolaylaştıran geçiş anahtarlarıdır. Çünkü ‘Passkey’ yani geçiş anahtarları, şifreye (Password) göre kriptografik olarak oluşturuluyor. Bunun dışında akıllı hesaplar, bağlanmış cüzdanlar gibi yenilikler de kullanıcıların sistem içinde dolaşmasını çok daha kolay hale getirecektir”

“Yapay zeka ve blok zinciri bir araya geliyor”

Yapay zekanın merkezi olduğunu ve buradaki güç dengesinin ancak merkeziyetsiz koşullar ile sağlanabileceğini belirten şirket, kripto paraların ve blok zinciri teknolojisinin önemine değindi:

“Merkeziyetsiz blok zincirleri, merkezi olan yapay zeka karşısında denge gücüdür. ChatGPT tarzı yapay zeka modelleri bazı teknoloji devleri tarafından geliştirilebilir ve bunların sayısı da azdır. Çünkü gerekli bilgi-işlem ve eğitim veri gücü küçük oyuncuları sistem dışına iter. Ancak kripto ile; çok taraflı, küresel, izin zorunluluğu olmayan ve herkesin katılabildiği bir sistem oluşturulabilir. Bu durum, yapay zekanın maliyetlerinin düşmesine ve onun daha erişilebilir hale gelmesine olanak tanıyacaktır”

“Kazanmak için oyna, ‘Oyna ve kazan’ olacak”

Son dönemde oyun oynamanın bir iş olarak görülmeye başlandığı belirtilen a16z raporunda, bunun değişmeye başladığı ve artık oyun oynamanın eskisi gibi yine eğlence için yapılacak bir aktivite haline geleceği ancak aynı zamanda da para kazanılmaya da devam edileceği ifade edildi:

“Kullanıcılar P2E üzerinden sadece sanal değil gerçek para da kazandılar. Eskiden kullanıcıların geçirdiği zaman sadece şirketlere para kazandırıyordu. Web3 sayesinde ise içerik üretenler ve yaratıcılar da bir şeyler kazanmaya başladılar. Ancak burada ihtiyacımız olan, bunun bir iş olarak görülmesi değil, eğlenirken aynı zamanda kazanabilmektir. P2E, yavaş yavaş ‘Oyna ve kazan’a dönüşmeye başladı. Bu sayede oyun oynama ve iş yerinde çalışma arasındaki fark yeniden ortaya çıkacaktır”

“NFT’ler markaların varlıkları olacak”

NFT’lerin hayatımızda bundan sonra daha fazla görünür olacağını belirten yatırım şirketi, burada köklü markaların dijital politikasının önemli olduğunu dile getirdi:

“Her geçen gün daha fazla büyük ve köklü şirket NFT alanına dahil oluyor. Starbucks’ın sadakat programı, Nike ile Reddit’in koleksiyon NFT’leri derken markalar daha fazla adım atmaya başladılar. Önümüzdeki dönemde müşteri aidiyeti ve topluluk bağlantıları sağlanması açısından da NFT’ler önemli yer tutacaklar. Birçok markanın birçok NFT’si gözümüzün önünde olacak. NFT’ler markaların varlıkları olarak her yerde karşımıza çıkacaklar. Geçen sene hem koleksiyon amaçlı hem de tüketicilerin eşyaları gibi olan birçok ucuz NFT gördük. Bunlar, 2. katmanlar tarafından düşük işlem ücretleriyle de transfer edilebilir. İlerleyen zamanlarda, NFT’lerin saklanması daha kolay olacak ve daha fazla insan NFT’lerle bağlantılı hareket edecek”

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video