Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

ÜNLÜ MİLYARDERDEN METAVERSE YORUMU

Milyarder

Milyarder Mark Cuban, metaverse’te arsa alma fikrinin “bugüne kadarki en aptalca şey” olduğunu söyledi.

Milyarder girişimci Mark Cuban kripto yatırımlarını ve Web3 teknolojilerini sevdiğini belirtiyor. Ancak ünlü milyardere göre metaverse'te arsa almak gerçekten kötü bir fikir.
4,7 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan Cuban, Altcoin Daily Youtube kanalına verdiği demeçte metaverse teknolojileri için, “En kötü yanı insanların bu bölgelerde gayrimenkul satın alıyor olması. Bu bugüne kadarki en aptalca şey” ifadelerine yer verdi.
ABD’nin ünlü reality show yatırım programı “Shark Tank”in yıldızlarından biri olan ve NBA’in Dallas Mavericks takımının da sahibi olan Cuban, Decentraland veya The Sandbox gibi insanların metaverse'te sanal gayrimenkul yatırımları yapabildikleri şirketleri hedef aldı.
Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre; metaverse, internetin 3 boyutlu merkezi olmayan bir versiyonunu ifade ediyor. Metaverse platformlarının birçok örnekte kısmen blockchain teknolojisi tarafından desteklendiği biliniyor.
Dünyaca ünlü rap yıldızı Snoop Dogg ve reality televizyon yıldızı Paris Hilton gibi isimler, Gucci, Atari ve HSBC gibi dünyaca ünlü şirketler halihazırda metaverse'te gayrimenkul satın aldı. Sandbox'ta Snoop Dogg'un sanal yerinin yanındaki bir sanal gayrimenkulün Aralık 2021'de 458.000 dolara satıldığı bildirildi. Cuban ise konuyla ilgili verdiği röportajda metaverse’ün şu anda “içi boş laflardan başka bir şey olmadığını” söyledi. 
Financial News’in haberine göre, Cuban servetinin büyük bir bölümünü internetin yükselişinin ilk günlerinde kazandı. Milyarder yatırımcı 1999 yılında Broadcast.com’u Yahoo’ya satarak dot-com balonunun hemen öncesinde 5,7 milyar dolar elde etti. Cuban son yıllarda da kripto ve NFT alanının savunucularından birisi olarak görülüyor.
Dallas Mavericks’in sahibi kripto ve NFT alanına yatırımlarda da bulundu. Cuban’ın Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’de birkaç bin dolarlık yatırımı olduğu biliniyor. Milyarder girişimci ayrıca Shark Tank’te olmayan yatırımlarının %80’inin kripto merkezli olduğunu söylüyor.

Web3 veya Web 3.0 teknolojisi ise, çoğunlukla Google ve Facebook gibi büyük merkezi şirketler aracılığıyla işletilen Web 2.0’ın aksine, halka açık blockchain teknolojisinde çalışan merkezi olmayan bir internet platformunu tasvir ediyor.

Bloomberg'e göre, Meta, Google, Microsoft ve Apple gibi markalar metaverse'e bir şekilde yatırım yapmayı sürdürüyor ve bu alan 2024 yılına kadar 800 milyar dolarlık dev bir pazar haline gelebilir.
Küresel bir teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi olan Technavio'nun raporuna göre, metaverse emlak piyasasının 2021-2026 yılları arasında 5,37 milyar dolar büyümesi bekleniyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video