Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

DISNEY METAVERSE BAŞKANI İLE VEDALAŞTI

metaverse

Disney, Şubat 2022’de yeni nesil hikâye anlatımı ve tüketici deneyimlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı unvanıyla metaverse stratejisine liderlik etmesi için atadığı Mike White ile yollarını ayırdı.

White’ın ataması, metaverse vizyonuna ilginin yükseldiği, NFT’lerin yok sattığı ve Facebook’un Meta’ya dönüşümünü açıkladığı dönemde gerçekleşti. Aynı dönemde medya, perakende ve moda sektöründeki şirketler kendi sanal stratejilerini yönetecek liderler seçmeye başlamış, hatta kimisi chief metaverse officer rolü yaratacak kadar ileri gitmişti.
White’ın işe alındığı dönemin CEO’su Bob Chapek şirketin sanal vizyonu tamamen benimsediğini, “Bugün, izleyicilerin hikâyelerimizi nasıl deneyimleyecekleri ve onlarla nasıl etkileşim kuracakları konusunda tamamen yeni bir paradigma yaratma fırsatına sahibiz. Bu, ‘Metaverse’ olarak adlandırılan ve bir sonraki büyük hikâye anlatımı sınırı olduğuna inandığım, hikâye anlatımında mükemmellik, yenilikçilik ve izleyici odaklılık stratejik sütunlarımızı takip etmek için mükemmel bir yer” sözleriyle paylaşmıştı.
Ancak sonbaharda kripto piyasasının çökmesi ve ekonomideki belirsizlikler sebebiyle şirketlerin maliyetlerini düşürmek için ilk gözden çıkardıkları yine metaverse ekipleri oldu. Disney pek çok şirketten daha uzun süre dayanmış olsa da mart ayında metaverse departmanını kapattı. 50 çalışanın tamamı işten çıkarılırken, White’ın ne olduğu açıklanmayan bir görevle Disney bünyesinde çalışmaya devam edeceği belirtilmişti.
İlerleyen dönem için Web3 ve metaverse stratejisinin ne olacağıyla ilgili bir paylaşım yapmayan Disney, Mike White’ın ayrılığıyla ilgili de herhangi bir yorumda bulunmadı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video