Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

WORLDCOIN NAIROBI’Yİ POLİS BASTI

Worldcoin

Kenya polisi, cumartesi günü kimlik ve kripto protokolü Worldcoin’in Nairobi birimine baskın düzenledi. Yerel haber kuruluşlarının bildirdiğine göre ekip, belgelere ve makinelere el koydu.

OpenAI’ın CEO’su Sam Altman’ın kurucu ortağı olduğu Worldcoin, kullanıcıları doğrulamak için iris taramaları kullanıyor. Temmuz ayında piyasaya sürülen protokolün token’larına sahip olmak isteyenler taramadan geçerek airdrop alabiliyor.
Medya kuruluşu Kahawatungu, “Polisler cumartesi günü arama emriyle birlikte Mombasa Road’da yer alan ofise girdi ve makineleri alarak çıktılar. Yetkililer bu makinelerin verileri sakladıklarını düşünüyor” şeklinde açıklama yapıyor.
Baskının Veri Koruma Komisyonu (ODPC) üyesi Immaculate Kassait gözetiminde gerçekleştirildiği bildirilse de komisyon temsilcisi, CoinDesk’e böyle bir operasyondan haberdar olmadıklarını söyledi.
Geçtiğimiz hafta ülkenin İçişleri Bakanlığı, dijital ekonomi bakanı Eliud Owalo’nun ODPC’nin nisan ayından beri Worldcoin’i incelediğini ve protokol faaliyetlerinin veri koruma yasalarına uygun olduğuna vardığını söylemesine rağmen projeyi askıya almıştı. Haftanın ilerleyen günlerinde ise ODPC, proje açısından “düzenleyici endişelere” sahip olduklarını bildirdi. Şu anda İngiltere, Fransa ve Almanya’daki yetkililer de projeyi inceliyor.
Pazartesi günü yayımlanan haberlere göre Kassait, Worldcoin’in ana şirketi Tools for Humanity’nin kayıt sırasında gerçek niyetlerini açıklamadıklarını düşünüyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video