Mart 3, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

UKRAYNALI DERNEKLER KRIPTO BAĞIŞ TOPLADI

Ukraynalı
Ukraynalı yardım dernekleri, gönüllü kurumlar ve sivil toplum kuruluşları Rus askerleri ülkeyi işgal etmeye başladığından bu yana kripto para olarak 4 milyon dolardan fazla bağış topladı. Blokzincir analiz firması Elliptic toplam bağışın 3 milyon dolarlık bölümünün bir şirket tarafından yapıldığını bildirdi.

UKRAYNALI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Bağış toplayan gruplar arasında Come Back Alive (Sağ Salim Geri Gel) adlı bir Ukraynalı sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Kuruluşun internet sitesinde bağışların Ukrayna ordusuna sağlanacak ekipman ve eğitimler için kullanılacağı belirtiliyor.
Kuruluş 2014 yılında Kırım'ın ilhakı sonrasında Ukraynalı askerlere kurşun geçirmez yelek satın almak için kitlesel fonlama yöntemiyle para toplamıştı.
Elliptic, The Kyiv Independent adlı İngilizce yayın yapan bağımsız bir haber kurumunun da kripto para cinsinden 12 bin euro bağış topladığı bilgisini paylaştı.
Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise bir kamu bankasında ordu için para toplanması amacıyla açılan hesaba tek bir günde 900 bin euro civarında bağış geldiğini bildirdi.

PATREON’DAN ENGELLEME GELDİ

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta işgal emri vermesinin ardından başlayan ve büyük ilgi gören bağış toplama girişimi Patreon adlı kitlesel fonlama sitesi tarafından engellendi.
Amerika Birleşik Devletleri merkezli Patreon, Come Back Alive adlı kuruluşun site üzerinden yürüttüğü bağış kampanyasını "site kuralarının ihlal edildiğini" gerekçe göstererek durdurduğunu açıkladı.
Site, Come Back Alive'ın verilen katkıları askeri personelin finansmanı ve eğitiminde kullanacaklarını açıkladıklarını belirterek "Patreon'un silah ya da askeri eğitime kaynak sağlamak için kullanılmasına izin vermiyoruz" dedi ve toplanan bağışların iade edildiğini bildirdi.
Site ayrıca gelecekte bu kuruluşa yapılacak bağışların Ukrayna Kızıl Haç Toplumu, Çocukların Sesleri ve Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalardan etkilenen askerler ve ailelerine destek amacıyla kurulan Revived Soldiers Ukraine adlı kuruluşlara yönlendirileceğini kaydetti.

KAYNAK

Twitter
Instagram
KR
IPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video