Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

TWITTER BOTLARI, ALTCOIN FİYATLARINI ŞİŞİRİYOR MU?

botları

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Twitter (Yeni adıyla X) botlarının, altcoin fiyatlarının yapay olarak şişirilmesinde büyük bir rolü olduğu düşünülüyor.

Network Contagion Research Institute (NCRI), geçtiğimiz gün yayınlanan bir araştırmada FTX borsasında listelenen çeşitli kripto para birimlerinin bir örneğini kullandı. NCRI, 1 Ocak 2019 ila 27 Ocak 2023 yılları arasındaki 18 altcoin'i de kapsayan 3 milyondan fazla gönderiyi analiz ettiğini açıkladı.
Araştırma, Twitter bot faaliyetlerinin The Sandbox (SAND), Gala (GALA), Gods Unchained (GODS) ve LooksRare (LOOKS) dahil olmak üzere bu kripto para birimlerinin değerini artırmada önemli bir role sahip olduğunu tespit etti. 
Ayrıca, FTX token ile ilgili Twitter'da paylaşımda bulunulmasının ardından, gerçek olmayan gönderilerde artış olduğu belirlendi. Bu durum da FTX ya da Alameda Research'ün bot faaliyetlerinin koordinasyonunda rol oynayıp oynamadığına dair soruları gündeme getirdi.
Her satır FTX’in listelenmesi ve adının geçmesinin ardından artan botlu tweet’lerin ortalama sayısını gösteriyor. Kaynak: NCRI
Raporda, "Aslında, örnekte listelenen FTX token'larının yarısı için, gerçek olmayan tweet hacmi sonraki fiyatı tahmin etme belirtileri gösterdi. Bu durum, gerçek olmayan hesapların FTX token fiyatlarındaki değişiklikleri etkilemek için kasıtlı bir şekilde kullanıldığını gösteriyor" ifadelerine yer verildi.

Akla şu soru geliyor: FTX ya da Alameda, piyasa değerlerini yapay olarak şişirmek için sosyal medyada koordineli bir şekilde gerçek dışı faaliyetlerde bulundu mu?

Elon Musk’ın tweet’leri de PSYOP ve PEPE’yi etkiliyor

Çalışma aynı zamanda bot faaliyetlerinin ve Elon Musk'ın kriptoyla ilgili tweet'lerinin iki yeni memecoin üzerindeki etkisini de dikkat çekti. Pepe (PEPE) ve PSYOP'un fiyatlarının bu iki faktörden de etkilendiği de öne sürüldü.
Bununla birlikte NCRI, PEPE piyasaya sürülmeden önce yeni oluşturulan bot hesaplarında artış tespit etti.
Bilindiği üzere Musk'ın 13 Mayıs tarihinde paylaştığı bir PEPE tweet'i, token fiyatının 24 saat içerisinde yüzde 50'nin üzerinde artış yaşamasına sebep olmuştu.
Pepe’nin lansmanından bir gün önce bot hesaplarında önemli bir artış olduğunu gösteren grafik. Kaynak: NCRI
Öte yandan NCRI araştırmacıları, bu durumun hisse senetlerini ve diğer menkul kıymetleri de etkileyebileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Buna örnek olarak da araştırmacılar, 2022 yılında GameStop ve AMC gibi meme hisseleri olarak adlandırılan hisseleri kapsayan sosyal medya çılgınlığına ışık tuttular.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video