Mayıs 22, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

TÜRKLERİN KRIPTOYA GÖSTERDİĞİ İLGİ BÜYÜYOR

kripto
Kripto para borsası KuCoin’in yeni araştırmasına göre kripto paralar, Türk yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Dahası, kadın ve eski nesillerden yatırımcıların sayısı da giderek artıyor.
Kripto para borsası KuCoin’in yeni araştırmasına göre kripto paralar, Türk yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Dahası, kadın ve eski nesillerden yatırımcıların sayısı da giderek artıyor.
Borsanın Cointelegraph Türkiye yeni raporu, 2021’de Türk kripto ekosisteminin durumunu ele alıyor. Rapora göre Türk lirasının bir yılda yüzde 50’den fazla değer kaybetmesi, alım gücünü korumak isteyenleri alternatif yatırım çözümlerine yönlendirdi. Dolar ve altın tercih edilenler arasında olurken, kripto paralar olan talep ise giderek tırmanıyor.
Araştırmaya göre ülkede internet kullanan 18-60 yaş arası nüfusun yaklaşık yüzde 40’ı, kripto para sahibi olduğunu veya son altı ay içerisinde alım satım yaptığını belirtti. Dahası, araştırmaya katılanların yüzde 59’u 2022’de kripto yatırımlarını artırmayı planlıyor.

TÜRKİYE’DE KRIPTO PARALAR

KuCoin’in raporuna göre Türkiye’de kripto para alanına kadınlar da neredeyse erkeklerle eşit düzeyde katılım sağlıyor. Türk kripto yatırımcılarının yüzde 47’sini kadınlar oluştururken, kriptoya ilgi gösterdiğini belirten katılımcıların ise yüzde 63’ünün kadın olduğu görülüyor.
Kripto paraların genellikle daha genç kuşaklara hitap ettiği Batı ülkelerinin aksine, araştırmaya göre 40 yaşın üzerindeki Türk kullanıcılar kripto paralara giderek artan bir ilgi gösteriyor. Ülkedeki kripto yatırımcılarının yüzde 63’ünü 40 yaş altı yatırımcılar oluştururken, 41-60 yaş grubu ise yüzde 37’lik bir orana sahip.
Araştırma katılımcılarına kripto alım satım platformu seçerken en fazla dikkat ettikleri konular da soruldu. Katılımcıların yüzde 70’i en önemli faktörün güvenlik ve istikrar olduğunu, yüzde 66 kadarı ise para yatırma ve çekme konusunda sunulan kolaylığın olduğunu belirtti.
Katılımcıların yüzde 65’i en çok kullanıcı ara yüzüne önem verdiğini belirtirken, yüzde 63’ü listelenen kripto para çeşitliliğine seçimlerinde öncelik veriyor. Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 55’i ise kendileri için belirleyici faktörün işlem likiditesi olduğunu aktardı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video