Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

TERRAUSD YÜZÜNDEN KAYBETTİ, BINANCE’E DAVA AÇTI

Binance

Geçtiğimiz günlerde kripto para borsalarında yaşananlar nedeniyle para kaybeden bir vatandaş Binance’e dava açtı. İşte tüm detaylar…

Bir ABD vatandaşı, Binance US ve CEO'suna karşı, TerraUSD'yi güvenli bir varlık olarak yanlış bir şekilde tanıtmakla suçlayarak dava açtı. Jeffrey Lockhart adlı davacı, Binance'in ABD hükümeti ile bir menkul kıymetler borsası olarak kayıtlı olmadığı için platformunda işlem gören varlıklarla ilgili bilgileri ifşa etme yükümlülüğünün sınırlı olduğunu iddia etti.
Reuters'e göre, Lockhart'ı temsil eden hukuk firması, "Kripto borsaları menkul kıymet yasalarını çiğneyerek ve gerçek insanlara gerçek zarar vererek büyük karlar elde etti" ifadelerini kullandı.

Binance, TerraUSD çöküşü nedeniyle davayla karşı karşıya!

Ancak bir Binance sözcüsü haber kuruluşuna, borsanın ABD Hazine Bakanlığı'nın Mali Suçları Uygulama Ağı'na kayıtlı olduğunu ve geçerli tüm düzenlemelere uygun olduğunu söyledi. "Bu iddialar yersizdir ve kendimizi şiddetle savunacağız" açıklaması yapıldı.
Hatırlarsanız, TerraUSD'nin değeri Mayıs ayında çöktü ve kripto para başına 1 $ değerini koruması gereken bir stablecoin olarak sınıflandırılmasına güvenen yatırımcılar için büyük kayıplara neden oldu. Gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenen diğer sabit paraların aksine, TerraUSD fiyat para birimi tarafından desteklenmeyen "algoritmik" bir sabit para. Bunun yerine, Luna adlı bir kripto para birimi tarafından destekleniyor ve düşerse değerini 1 dolara geri döndürmek için bir mekanizmaya sahip. Yatırımcılar, para kazanma fırsatı nedeniyle paralarını TerraUSD'ye yatırmaya ikna edildi. Ancak Terra'nın mekanizması değerini koruyamadı ve şu anda bir sentin altında işlem görüyor.
Lockhart, davasının Binance'ten Terra'yı satın alan tüm yatırımcılar adına toplu dava olarak kaydedilmesini umuyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası da dün "zincirde sıkışmış bir işlem" nedeniyle bitcoin çekimlerini birkaç saatliğine durdurdu.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video