Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

SAHTE AIRDROP KAMPANYASININ TUZAĞINA DÜŞTÜ

sahte

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’ta bir likidite sağlayıcı, sahte airdrop kampanyasının tuzağına düştü ve 6.5 milyon dolar kaybetti.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun önce Uniswap’ta bir kod istismarı yaşandığını duyurduğu ancak daha sonra oltalama saldırısı olduğu anlaşılan olayda, iki cüzdan toplamda 8 milyon dolarlık kripto para kaybetti.
Blok zinciri güvenlik şirketi PackShield’ın verdiği bilgilere göre dolandırıcılar, en büyük merkezi olmayan borsa Uniswap’ın likidite sağlayıcılarını hedef aldı. Yaklaşık 2 bin dolar değerinde 400 UNI token’ını airdrop yoluyla ücretsiz vermeyi vadeden dolandırıcılar, birkaç kullanıcıyı tuzağa düşürmeyi başardı. Cüzdanlarını sahte web sitesine bağlayan kullanıcılardan ikisi büyük kayıplar yaşadı.

Sadece bir cüzdan 6.5 milyon dolar kaybetti

Ele geçirilen cüzdanların birinden 6.5 milyon dolardan fazla değerde kripto para çalındı. Dolandırıcılar, cüzdandaki 2 bin 444 ETH ve 201 BTC’yi aldı. Diğer cüzdan ise toplamda 1.6 milyon dolar değerinde olan 834 ETH ve 39 BTC kaybetti. PeckShield, CNET‘e verdiği bilgide, dolandırıcıların dört cüzdanı da ele geçirdiğini ancak bu cüzdanlardaki varlıkların henüz aktarılmadığını belirtti.
Bilindiği üzere Uniswap, UNI token’ını 2020’de piyasaya sürerken daha önce platformda işlem yapmış her cüzdana en az 400 UNI göndermişti. Bazı Uniswap kullanıcıları ise 400 UNI’lik miktarın çok üzerinde hak elde etmiş, hatta biri 128 bin 801 UNI almıştı. Çok fazla UNI elde edenler, genellikle Uniswap’a büyük miktarlarla uzun zamandır likidite sağlayan kullanıcılardı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video