Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

LIGHTNING LABS, YAPAY ZEKA İÇİN BITCOIN ARAÇLARINI TANITIYOR

Yapay

Yapay zekanın (AI) yapabilecekleri listesine bir görev daha ekleniyor: Bitcoin göndermek.

OpenAI'ın GPT serisi gibi uygulamalar artık Bitcoin gönderebilme yetisine sahip oluyor. Lightning altyapı firması Lightning Labs'in perşembe günü duyurduğu yeni araç kiti sayesinde yapay zeka uygulamaları artık Bitcoin (BTC) hold edebilir, gönderebilir ve alabilir.
AI sektörü, OpenAI'ın ChatGPT'sinin geçtiğimiz kasım ayında viral bir şekilde tanıtılmasının ardından popülerlik kazanmaya devam ediyor. Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından sunulan ChatGPT, yalnızca iki ayda 100 milyon kullanıcıya ulaşıyor ve geniş veri tabanlarıyla eğitilerek insan benzeri metinler üretebilen bir büyük dil modeli (LLM) işlevi görüyor.
Lightning Labs ise mevcut LLM'lerin önemli bir sorunu olan internet tabanlı ödeme mekanizmalarının eksikliğine dikkat çekiyor. Bu durum, AI platformlarının kredi kartları gibi güncelliğini yitirmiş ödeme yöntemlerine bağımlı olmasını ve bu yöntemleri kullanmanın maliyetini son kullanıcılara yansıtmasını zorunlu kılıyor ve kullanım senaryolarını kısıtlıyor. Böylece AI yazılımlarına genel erişim de sınırlanıyor.
İşte tam da burada daha ucuz ve daha hızlı Bitcoin işlemleri için ikinci katman bir ödeme ağı olan Lightning devreye giriyor.
İnternetin yerel para biriminin Bitcoin olduğunu belirten Lightning Labs, Lightning aracılığıyla LangChain gibi popüler AI yazılım kütüphaneleri ile yüksek hacimli Bitcoin mikro ödemelerini entegre eden araçlar geliştiriyor. Lightning'i popüler LLM'lere entegre etmek, yazılım dağıtımını daha ucuz hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda AI için mümkün olan kullanım senaryolarının derinliğini de artırıyor.
Lightning Labs’in CEO’su Elizabeth Stark, CoinDesk’le görüşmesinde, “Daha önce mümkün olmayan kullanım senaryoları üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullanıyor.
Şirket tarafından öne sürülen ilginç kullanım senaryolarından biri de uygulama programlama arabirimlerine (API) erişim için ücret talep edebilen bir yazılım oluşturulabilmesi. Buradaki API’lar, farklı yazılımların iletişim kurmasını sağlıyor.
Lightnin Labs tarafından yayımlanan bir gönderide, yazarlar başka bir aracıyı ücretli olarak sorgulayan bir AI yazılımı veya aracısı örneğini kullanıyor. Sorgulayan aracı, sorgulanan aracıya API erişimi için ödeme yapacak şekilde tasarlanıyor, ek ödemeler ise yalnızca tatmin edici bir yanıt sağlanırsa yapılıyor.
ChatGPT'nin olağanüstü başarısına rağmen Lightning Labs'teki ürün geliştirme lideri Michael Levin, chatbot'ların ve kullanıcı ara yüzlerinin (UI) sadece başlangıç olduğunu söylüyor. Kullanım durumlarının çoğunun henüz keşfedilmemiş hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamalarında olacağını belirtiyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video