Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KUVEYT, KRIPTO PARA VE SANAL VARLIKLARI YASAKLADI

varlık

Son dönemde kripto paralar konusunda olumlu gelişmelerin yaşandığı Ortadoğu coğrafyasından bu kez negatif bir haber geldi. Petrol zenginliğiyle bilinen Kuveyt’te kripto para ve sanal varlık işlemleri yasaklandı.

Kuveyt’in Merkez Bankası, Sermaye Piyasaları Kurulu ile Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’nın da içinde bulunduğu üst regülatör kurumlar yayımladıkları genelgeler ile kripto para ve sanal varlıklar konusunda yasak getirildiğini duyurdular.
Kuveyt medyasında yer alan haberlere göre, yasaklar Mali Eylem Görev Gücü (FATF) önerileriyle uygulamaya koyuldu. Önerinin altında ise kara parayı aklama ile mücadele ve terörizmin finansmanının engellenmesi olduğu belirtildi.

Ödeme, yatırım ve madencilik yasak

Genelgelerde çok açık ifadeler kullanılıyor ve kripto paralar ile sanal varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yatırım aracı olarak işlem yapılmasının ve madencilik faaliyetlerinde bulunulmasının tamamen yasaklandığı belirtiliyor.
Konuyla ilgili konuşan yetkililer, bu alanda ciddi yasal boşluklar olduğunu ve bu yüzden yüksek seviyede risklerin bulunduğunu ifade ettiler. Bu alanda sürekli spekülasyona dayalı işlem yapılmasının, yatırımcıları sert düşüşler karşısında çaresiz bıraktığı belirtildi ve Kuveyt’te henüz bir lisanslama düzeninin bile bulunmadığı kaydedildi.
Yasakların ardından aynı zamanda bir farkındalık kampanyası da başlatılacak ve halk “Kripto paraların getirdiği tehlikelere” karşı uyarılacak.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video