Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

CUMHURİYETÇİLER, KRIPTO DENETİMİ YASA TASARISINI SUNDU

denetimi

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi üyeler, kripto sektöründeki yatırımcıları korumak için düzenleyici bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan yeni bir dijital varlık denetimi tasarısını sundu.

Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi Başkanı Glenn "GT" Thompson (R-Pa.), yaptığı açıklamada, “Bugün 21. yüzyıl için Finansal İnovasyon ve Teknoloji Yasası'nın tanıtılması, Tarım ve Finansal Hizmetler Temsilciler Meclisi Komiteleri'nin tüketicileri ve yatırımcıları koruyan ve dijital varlık alanında Amerikan liderliğini teşvik eden düzenleyici çerçeve oluşturma çabasında önemli bir kilometre taşıdır” dedi.
Dijital varlıklar için kapsamlı kurallar oluşturmayı amaçlayan ve son yıllarda sunulan birkaç tasarıdan biri olan bu tasarı, düzenleyici belirsizliğin ve saldırgan yaptırım eylemlerinin, kripto işletmelerini ABD'den ayrılmayı düşünmeye ve girişimcileri ülkede faaliyet göstermekten caydırmaya neden olduğu bir dönemde sunuluyor.
İlk olarak haziran ayının başlarında hazırlanan tasarı, kripto borsalarının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) kaydolmasına yönelik düzenleyici bir yol çizmeyi amaçlıyor. Böylelikle dijital menkul kıymetler, emtialar ve stabilcoin'lerin ticareti aynı çatı altında yapılabilecek.
Dusty Johnson (R-S.D.), tasarının sunulmasıyla alakalı “Kripto endüstrisi açıklık istiyor ve işbirlikçi tasarımız masada hem CFTC'ye hem de SEC'ye yer veriyor. Tasarımız, dijital varlık geliştiricilerin devam eden inovasyonlarına yönelik finansal güvenlik ve kesinlik sağlamak için net prensipler belirliyor” diyor.
Delphi Labs’in genel danışmanı Gabriel Shapiro, kendi görüşüne göre “Tasarının değer dayanağını tamamen değiştiren” haziran ayındaki tartışma taslağından farklı kısma dikkat çekiyor.
Revize edilen tasarıda, "Dijital varlıklar" tanımından hisse senetleri, tahviller, "Devredilebilir hisse senetleri," "Herhangi bir kâr paylaşım anlaşmasına ilişkin belge veya katılım belgesi" gibi bir dizi geleneksel menkul kıymet çıkarılıyor.
Shapiro, Twitter paylaşımında şunları yazıyor: “Compound'un cToken'ları veya Liquid Collective'in likit staking token'ları gibi merkeziyetsiz finans (DeFi) piyasasında bulunan bir dizi varlık, ‘Geçerli yasalara tabi olmasalar bile’ bu tasarıyla yüksek oranda düzenlenmiş olacak.”
“Ancak SEC hâlâ aksiyona geçebilir... yapmaları gereken tek şey bir token'ın 'Devredilebilir hisse senedi’ veya ‘Faiz kârı' olduğunu iddia etmek.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video