Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KÜRESEL KRIPTO KURALLARI GELİYOR

küresel

Kripto para camiasında son dönemlerde yaşanan güven kayıplarının ardından küresel kuralların gelmesi şart oldu. İşte bu kapsamda gerçekleşen yenilik.

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Pazartesi günü yaptığı açıklamada,  Ekim ayında kripto para birimleri için "sağlam" küresel kurallar önereceğini söyledi. Düzenleyiciler, hazine yetkilileri ve merkez bankacılarından oluşan bir kuruluş. FSB, sistemik bir risk oluşturmadığını söyleyerek şimdiye kadar kripto sektörünü izlemekle yetinmişti. Ancak, kripto piyasalarındaki son kargaşaların yarattığı karışıklık, yapısal güvenlik açıklarını ve daha geniş finansal sistemle artan bağlantılar yüzünden tavırlarını değiştirmeye karar verdikleri açıklandı.
FSB'den yapılan açıklamada, "Bir kripto yatırımcısının başarısızlığı, yatırımcılara potansiyel olarak büyük kayıplar yaratmanın ve davranış risklerinin oluşmasının, riskleri kripto varlık ekosisteminin diğer bölümlerine de hızlı bir şekilde iletiyor" ifadelerini kullandı. Diğer bir deyişle son dönemlerde kripto para camiasında ciddi anlamda güven kayıpları olduğu vurgulandı. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in değeri, Kasım ayındaki 69.000 dolarlık rekorundan bu yana yaklaşık %70 oranında düştü ve Pazartesi günü 20,422 dolardan işlem gördü ve birçok yatırımcının zarar görmesine neden oldu.
TerraUSD stabilcoin bu yılın başlarında çöktü ve büyük kripto firmaları Celsius Network ve Voyager Digital'den yapılan para çekme ve transferler piyasaları sarstı. FSB, bir ödeme aracı olarak kullanılacaksa, istikrarlı paraların sağlam düzenlemelerle ele geçirilmesi gerektiğini söyledi. FSB, Ekim ayında G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına stabilcoinler ve diğer kripto varlıklara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlar hakkında rapor verecek.
FSB, kripto varlıkların ağırlıklı olarak "spekülatif amaçlar" için kullanıldığını, ancak "düzenleme serbest alanında" çalışmadığını ve ilgili mevcut kurallara uyması gerektiğini söyledi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video