Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KRIPTO PİYASASINA HİNDİSTAN DARBESİ

Hindistan

Kripto piyasası darbe üzerine darbe alıyor. Şimdi de Hindistan Merkez Bankası yapmış olduğu açıklamada ”Kripto para birimleri para birimi veya finansal varlık değildir” açıklamasında bulundu.

Hindistan kripto para düzenlemeleri için doğru çerçeveyi tartışmaya devam ederken, ülkenin merkez bankası dijital varlıkların neden finansal sistem için bir risk olduğunu yineledi.
Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yayınladığı Haziran 2022 Finansal İstikrar Raporu'nda, kurum kripto para birimlerinin popülerlik kazandığını kabul etti. Ancak dijital varlıkların para birimi veya finansal varlık olarak sınıflandırılamayacağını ve içsel değerleri olmadığını vurguladı.
Raporda RBI, özel kripto para birimlerinin, çoğu varlığın dolarizasyonu nedeniyle ülkenin para kontrolünü aşındırabileceği konusunda uyardı.

Kripto para riskleri

Banka ayrıca, ekosistem geliştikçe kripto para birimleriyle ilişkili risklerin de artmaya devam edebileceğini belirtti. Spesifik olarak, RBI, gelişmekte olan ülkelerin sermaye hesabı düzenlemesi kazançlarının, finansal istikrarla sonuçlanan kripto para birimleri tarafından tehdit edildiğini belirtti. 
“Kripto para birimleri, ihraççıları olmadığı için para birimi değildir, bir borç aracı veya finansal varlık değildir ve herhangi bir içsel değeri yoktur'' RBI, aynı zamanda kripto para birimlerinin de risk oluşturduğunu söyledi.
Banka ekledi: 
“Özel para birimleri zaman içinde istikrarsızlığa neden oldu ve mevcut bağlamda, para arzı, faiz oranları ve makroekonomik istikrar üzerindeki egemen kontrolü zayıflatabilecek paralel bir para birimi sistemi/sistemleri oluşturdukları için 'dolarizasyon' ile sonuçlandı.”
Tanımlanan bazı riskler, Bitcoin ve merkezi olmayan finans ( DeFi ) gibi varlıklar için destek eksikliği ile ilgilidir. Ek olarak, RBI, kripto piyasalarının hisse senetleriyle olan ilişkisini bir başka önemli risk olarak görüyor. 
Sonuç olarak, RBI, kripto para birimlerinin büyümesinin ülkeler tarafından acil düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu savundu. Bankaya göre, kripto para birimlerini düzenlemeyi amaçlayan politika yapıcılar, siber risk ve iklimle ilgili finansal riskler etrafındaki zorluklara odaklanmalı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video