Haziran 16, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

JPMorgan: KRIPTO TAM ANLAMIYLA ZAMAN KAYBI

JPMorgan

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’in bir dolandırıcılık, kripto para birimlerinin ise zaman kaybı olduğu konusunda ısrarcı.

Kripto para piyasalarındaki düşüş, kripto para birimlerine mesafeli yaklaşanlara koz veriyor gözüküyor. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hala bir zaman kaybı olduğunu düşünüyor.
Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, Bitcoin'in bir tür ‘dolandırıcılık’ olduğunu ve kripto para birimlerinin ‘zaman kaybı’ olduğunda ısrar ediyor. Ancak Dimon,  blockchain'in ‘konuşlandırılabilir’ bir teknoloji olduğunu söylüyor.

Bitcoin’e inanmıyor

Fortune’dan Will Daniel’ın haberine göre, devam eden ‘kripto kışı’na rağmen, Bitcoin destekçileri yeni başlayan endüstrinin geleceğinin parlak olduğundan emin. Ve bu yıl, kripto para piyasasının şimdiye kadarki performansına bakıldığında, bunu kutlamak için sebepleri de bulunuyor. Bitcoin'in fiyatı, kasvetli geçen 2022 yılının ardından yalnızca son birkaç hafta içinde yüzde 25'ten fazla artış gösteriyor.
Ancak JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon hala Bitcoin’e inanmıyor. İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Dimon, kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini sürdürüyor.

Zaman kaybı

Dimon, “Bütün bunların zaman kaybı olduğunu düşünüyorum ve bunun için neden nefesinizi boşa harcadığınızı anlamıyorum. Bitcoin'in kendisi abartılı bir dolandırıcılıktır” diyor.
Bu, Dimon'un kripto para birimleri hakkındaki şüphelerini ilk kez ifade edişi değil. Dimon, Bitcoin'i 2017'den beri bir ‘sahtekarlık’ olarak tanımlıyor. Dimon, konuşmasında bir zamanlar dünyanın en büyük ikinci kripto borsası olan FTX'in geçen yılın sonlarındaki iflasını da masaya yatırarak tüm endüstrinin tam anlamıyla değersiz bir gösteri olduğunu savunuyor.
Röportajı gerçekleştiren CNBC sunucusu Joe Kernen ise Dimon'un Bitcoin'in bir sahtekarlık olduğu iddialarını geri püskürttü ve kripto para biriminin ‘değişmez’ ve ‘sınırlı bir değer deposu’ olduğunu savundu ve protokolünün yalnızca 21 milyon kripto parayla sınırlı olduğunu söyledi. Dimon ise Bitcoin'in anonim yaratıcısı veya yaratıcıları tarafından kullanılan Satoshi Nakamoto takma adına da atıfta bulunarak, “Bu tam anlamıyla doğru değil. 21 milyonda duracağını nereden biliyorsun? Belki 21 milyona ulaşacak ve Satoshi'nin resmi gelip hepinize gülecek” diye espriyle karşılık verdi.

Blockchain teknolojisinin farklı bir yeri var

Ancak Dimon, kripto para birimlerine inanmasa da konu blockchain teknolojisine geldiğinde çok daha olumlu bir bakış açısına sahip gözüküyor. Dimon, “Bu farklı. Blockchain, bilgileri taşımak için kullandığımız bir defter sistemi. Gecelik repo, gün içi repo yapmak için bu teknolojiyi kullanıyoruz, para transferinde de kullandık. Bu konuşlandırılabilir olacağını düşündüğümüz bir teknoloji defteri” şeklinde konuşuyor.
JPMorgan, gün içi geri satın alma anlaşmalarını gerçekleştirmek için kendi kripto para birimi olan JPM Coin'i kullanıyor. Ancak Dimon, finans sektörünün 12 yıldır blockchain teknolojisini kullanmaktan bahsettiğini ancak bu noktaya kadar ‘çok az şey’ yapılabildiğini kaydetti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video