Mayıs 29, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

JOE BIDEN, KRIPTO PARA KARARNAMESİNİ İMZALADI

Joe
ABD Başkanı Joe Biden, beklenen kripto para kararnamesini imzaladı. Yayımlanan kararnamede, "ABD hızla büyüyen bu alanda teknolojik liderliğini koruyup inovasyonu desteklerken tüketici, şirketler ve finansal riskleri hafifletmelidir" denildi. Ayrıca Fed'in dijital para çıkarması için gerekli altyapının araştırılması istendi. 
Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada yürütme emrinin kripto varlık sektöründe altı temel konuya odaklanacağı duyuruldu.

JOE BIDEN’DAN GEÇEN YÜRÜTME EMRİ

Bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasından geçen yürütme emri, kripto piyasalarının uzun zamandır beklediği bir gelişmeydi. Kripto paraları düzenlemeye yönelik ilk ciddi adım olarak görülen yürütme emrinde odaklanan konular, tüketicinin korunması, finansal istikrar, yasa dışı kullanımlar, global finans sektöründe liderlik, finansal katılım ve sağduyulu inovasyondan oluşuyor. 
Dün akşam saatlerinde ise Hazine Bakanlığı resmi sitesinde ilgili kararnameyle ilgili bir açıklanma yayınlanmış ve ardından silinmişti. Web arşivine takılan bu açıklamanın görülmesinden sonra kripto paralarda önemli bir artış gerçekleşti.

ABD DİJİTAL VARLIK SEKTÖRÜNDE LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRME NİYETİNDE

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Amerika Birleşik Devletleri’nin tüketiciler, işletmeler, daha geniş finansal sistem ve iklim için riskleri azaltırken inovasyonu destekleyerek hızla büyüyen dijital varlık alanında teknolojik liderliğin sürdürülmesi gerekliliğinden bahsedildi. Ayrıca ABD'nin küresel rekabet gücü ile tutarlı bir şekilde dijital varlıkların uluslararası katılımı ve küresel yönetiminde lider bir rol oynaması gerektiğinin de üzerinde duruldu. 
Başkan Biden tarafından imzalanan yürütme emri, başta Hazine bakanlığı olmak üzere diğer devlet kurumlarıyla koordineli olarak yapılacak çalışmalarla endüstrinin tüm aktörlerini korumaya odaklanacak. Diğer yandan Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin finansal riskleri belirleyerek uygun politika önerileriyle ABD ve küresel finansal istikrarının korunmasına katkıda bulunması beklenirken sistematik risklerin de azaltılması yönünde çalışmalar yürütülecek.
Yapılan açıklamada yürütme emriyle üzerinde durulacak diğer bir konunun da dijital varlıkların yasa dışı kullanımından kaynaklı risklerin azaltılması olacağı bildirildi. Bu konuda devlet kurumlarının daha önce deneyimlenmemiş bir şekilde koordineli çalışacakları beyan edilirken ABD’nin müttefik ve ortaklarıyla beraber hareket edeceğine değinildi. 
Düzenleyici çerçeveyle birlikte ABD’nin dijital varlık alanında da liderliğini devam ettirmesine yönelik bir yaklaşım benimseneceğinden de bahsediliyor. Bu yaklaşımla ABD, en büyük rakibi Çin’in aksine kripto para alanında lider olma niyetiyle benimsemesini ortaya koyduğu görülüyor. 

ABD MERKEZ KARAR BANKASI DİJİTAL PARASI İÇİN İLK CİDDİ KARAR

Açıklamada dikkat çeken diğer bir konu ise bir merkez bankası dijital para birimiyle ilgili çalışmalara hız verilmesiydi. Beyaz Saray, bir ABD CBDC’si için ulusal çıkarlar konusunda uzlaşılması durumunda FED tarafından bir CBDC ihracının gerçekleştirebileceğine dair olumlu sinyaller verdi. Bu bağlamda yürütme emri, FED’in bir merkez bankası dijital para birimi araştırma, geliştirme ve değerlendirme çabalarını sürdürmesi konusunda teşvik sunuyor.
Kripto para sektörü tarafından olumlu fiyatlanan bu önemli gelişme sonrası, Bitcoin (BTC), 42.500 dolar bandına kadar yükselerek dünden bu yana yüzde 10’a yakın bir artış gördü.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video