Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

İNGİLTERE’NİN KRIPTO TEŞVİK YASAĞI, FİRMALARI ÜLKEDEN UZAKLAŞTIRABİLİR

ülkeden

İngiltere’nin kripto endüstrisi grubu, teşviklere getirilecek yasağın işletmeleri ülkeden uzaklaştıracağına dair endişe duyuyor.

Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) haziran ayında kripto reklamları ve halka açık promosyonlara yönelik düzenleyici rejimini yayımladı. Düzenleyici, kripto teşviklerine dair bir yasak önerdi ve yatırımı teşvik etmek için ücretsiz NFT’ler dağıtılması, airdrop gerçekleştirilmesi gibi eylemlerin yasaklanacağını söyledi. Rejim, 8 Ekim’de yürürlüğe girecek.
Lobi grubu CryptoUK ise FCA’nın önerilerine yanıt olarak şunları söyledi: “Üyeler, tüketici zararını en aza indirmek amacıyla kuralların kripto varlık endüstrisine genişletildiğini kabul etmektedir. Ancak FCA, kuralların belirli yönlerinin (Örneğin teşvik yasakları) firmaların ticari ve rekabetçi ortamını zorlaştırabileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Bu durum firmaların operasyonlarını İngiltere dışına taşımalarına yol açabilir.”
FCA’nın sözcüsü, CoinDesk’e yolladığı mailde “Kripto paralar yüksek risk taşımaya devam ediyor ve bu kurallar, diğer yüksek riskli yatırımların tanıtımları için geçerli olan mevcut kurallarla uyumlu. Kapsamlı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz tüketici araştırmaları ve davranış testleri sonucunda dengeli ve kanıtlara dayalı kurallar tasarladık. Bu kurallar, sektörde sürdürülebilir inovasyonlara imkân sağlama ve kullanıcıları koruma arasında bir denge kurmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Rehberlik konusunda netlik

Lobi grubu kripto reklamlarının FCA’nın da belirttiği gibi “Adil ve açık olması, yanıltıcı olmaması” gerektiği konusunda hemfikir olsa da düzenleyicinin kurallar konusundaki rehberliğinin daha net olması gerektiğini söyledi.
CryptoUK üyeleri, neyin finansal promosyon olarak sayıldığı, hangi promosyon faaliyetlerinin İngiltere dışında da takip edileceği ve FCA yasalarının diğer yargı bölgeleri de nasıl uygulanacağı gibi konularda netlik talebinde bulundu.
Lobi grubu, FCA’ya gönderdiği mektupta şunları dile getirdi: “Kılavuz oldukça sınırlıdır ve nitelikli kripto varlıklarıyla ilgili belirli nüansları ve bu ürünlerin farklı kanallardan nasıl pazarlandığını dikkate almamaktadır. Kuralların uygulanmasında rehber olunmasının öneminin altını çiziyoruz ve FCA’nın beklentilerini nasıl uygulayacağı konusunda daha ayrıntılı örnekler sunmasını talep ediyoruz.”
Ayrıca grup, “Nitelikli kripto varlıkları” teriminin yoruma açık olduğunu ve bu kapsama hangi varlıkların girdiği konusunda da netlik gerektiğini belirtti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video